Nauka do matury z fiszkami – prosty przepis na sukces bez stresu!

Matura to bzdura? Na pewno nie dla tych, którzy są jeszcze przed tymi najważniejszymi egzaminami ! Wielu uczniów i absolwentów przygotowania do majowych wyzwań rozpoczyna o wiele wcześniej, często z początkiem roku szkolnego w klasie maturalnej.

Jak skutecznie uczyć się do matury?

Zazwyczaj ostatnia klasa szkoły średniej to czas pełen stresu, niepewności i obaw o swoją przyszłość. W końcu materiału do nauki jest wiele, a głowę ma się tylko jedną! Do tego dochodzi jeszcze przecież bieżący materiał do opanowania.

Rozpoczęcie powtórek odpowiednio wcześnie to oczywiście najważniejsza kwestia . Szczególnie jeśli przedmiotów jest dużo. Inną równie ważną kwestią jest to, jak się uczyć, by wszystko zapamiętać i do matury podejść ze spokojem i opanowaniem.

Spokój, relaks i koncentracja

Istnieje kilka metod skutecznej nauki. Podstawą są znane wszystkim prawidła mówiące między innymi o przystępowaniu do nauki, będąc zrelaksowanym i wyspanym. Choć może wydawać się, że brzmi to banalnie, to są to kwestie bardzo istotne! Należą do nich:

 • pozytywne nastawienie – nie zabieraj się do nauki jak do ciężkiej, niewdzięcznej pracy. Mając negatywne podejście, automatycznie się blokujesz i możesz zamknąć się w błędnym kole. W takich warunkach z efektywnego zapamiętywania będą nici. Będziesz zestresowany, bo materiału jest dużo, a nie będzie go ubywać, bo… będziesz zestresowany i nie potrafisz się uczyć. Postaraj się podejść do nauki jak do wyzwania : im szybciej zaczniesz, tym szybciej skończysz i będziesz mógł zająć się czymś innym, a efekty będą lepsze!

 • zapewnienie sobie spokoju – dzwoniący telefon, rodzice proszący cię o pomoc w pracach domowych, czekające inne obowiązki, bałagan w pokoju… Wszystko to sprawia, że twoje myśli są gdzieś pośrodku: między nauką a „rozpraszaczami” . To sprawia, że podświadomie jesteś oderwany i zestresowany, czując presję czekających na ciebie zadań. To podstawowy czynnik wpływający negatywnie na efektywność nauki. Zapewnij sobie spokój . Wyłącz telefon, wyloguj się z portali społecznościowych, a rodzinę i znajomych poproś o uszanowanie twojego czasu przeznaczonego na naukę. Co masz zrobić, zrób przed zatonięciem w książkach. To sposoby proste i skutecznie oczyszczające umysł!
 • robienie przerw w nauce ­– to zupełnie normalne, że kiedy wciągniesz się już w jakieś zadanie, chcesz je skończyć, nie przerywając sobie. Jednak mózg przeładowany bodźcami zmniejszy wydajność i po kilku godzinach będziesz odczuwać zmęczenie utrudniające, a wręcz uniemożliwiające dalsze przyswajanie informacji. Dlatego co godzinę zrób chociaż kilkuminutową przerwę. Przeznacz ją na zrobienie sobie herbaty, kawy , zjedzenie posiłku, rozciągnięcie się czy wyjrzenie przez okno. Takie krótkie „resety” pozwolą na finalnie dłuższy czas nauki i większą efektywność! Odejdź od komputera, daj odpocząć oczom i kręgosłupowi. Zdrzemnij się chociaż na kilkanaście minut. To daje o wiele więcej niż siedzenie nad książkami cięgiem przez kilka godzin.
 • rozpoczęcie nauki odpowiednio wcześnie – im więcej materiału, tym więcej czasu na naukę potrzebujesz . Wydaje się to być oczywiste, jednak praktyka pokazuje, że rzadko kiedy ilość materiału rozkłada się racjonalnie na czas pozostały do egzaminów. W ciągu jednego dnia nie powtórzysz całego przedmiotu. Wręcz przeciwnie – zestresujesz się już po pierwszym rozdziale i mając w perspektywie jeszcze 2 kolejne podręczniki, spanikujesz i będziesz zastanawiać się, jak wybrnąć z sytuacji. Czas i siły spożytkujesz właśnie na tym. Dlatego staraj się nie doprowadzać do takiej sytuacji. Rozłóż materiał racjonalnie, zakładając przynajmniej tydzień na każdy przedmiot. Pamiętaj także, że po tym tygodniu konieczna będzie powtórka – w tym czasie zapomnisz mniej więcej połowę informacji . Każdy przedmiot trzeba będzie powtórzyć przynajmniej kilka razy. Daje to więc mniej więcej kilka miesięcy. Uwzględnij to w planach przygotowań o wiele wcześniej!
 • brak ram czasowych – jednym z najczęściej popełnianych błędów jest narzucanie sobie ilości stron do przeczytania, godzin nauki czy zadań do zrobienia. Tak robi się najczęściej w przypadku niewielkiego zapasu czasu. To błąd! W ten sposób nałożysz sobie jeszcze większą presję. Zakładasz, że będziesz uczyć się przez 6 godzin, przeczytasz dziś 150 stron, zrobisz 15 stron notatek… Często nie bierzesz jednak przy tym pod uwagę, że wyznaczasz sobie nierealne terminy i obowiązki. Naturalnie z czasem wydajność mózgu będzie spadać, a założeń ubywać niewiele. To najprostsza droga do wpadnięcia w błędne koło i generowanie niepotrzebnego stresu. Rada: naukę zacznij od tych partii materiału, które sprawiają ci największą trudność. W czasie, gdy będziesz uczyć się łatwiejszych rzeczy, mózg będzie już porządkował wcześniejszy materiał . Wracaj do niego kilkukrotnie, przeplatając przyjemniejszymi informacjami. To dobry sposób na zachowanie równowagi bez stresu.

Równie ważne jest jednak nie tylko to, ile czasu poświęcasz na naukę i jak wcześnie rozpocząłeś przygotowania, ale także to, w jaki sposób się uczysz. To może być nawet kluczowa kwestia decydująca o sukcesie !

Tworzenie skrótów materiału

Zgodzisz się zapewne z tym, że czytanie podręczników od nowa mija się z celem. Nikt nie ma na to czasu, po drugie materiału jest na tyle sporo, że nie sposób wszystko zapamiętać. Niektórzy tworzą notatki w formie skryptów, rozpisując materiał w skondensowanej formie.

Takie notatki to dobry pomysł – wystarczy rzut oka , by szybko powrócić do interesujących cię kwestii. Tworzenie tego typu skrótów ma jeszcze jedną, ważną zaletę: pisząc skrypt, automatycznie powtarza się materiał!

Jednak na opracowanie przedmiotów w ten sposób potrzeba wiele czasu , którego przeciętny maturzysta w natłoku innych zajęć po prostu nie ma. Jak więc znaleźć złoty środek, który pozwoli na szybkie i skuteczne powtórki z krótkim czasie?

Podstawa skutecznej nauki to plan działań!

Klasa maturalna to wiele codziennych wyzwań, które zdecydowanie nie sprzyjają odpoczynkowi i relaksowi, a także spokojnemu działaniu i planowaniu zadań. To stresujący czas, jednak nie możesz dać się ponieść nerwom i obawom. Przygotuj się do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu ze spokojem, opanowaniem i… skutecznym planem!

Im wcześniej zaczniesz naukę, tym większe będziesz mieć pole manewru. Odpowiednia ilość czasu pozostała do egzaminów, relaks, strategiczne podejście do pracy oraz pozytywne nastawienie to czynniki gwarantujące sukces.

Niemal każdy dzień w trakcie roku szkolnego maturzysty wygląda tak samo: idziesz do szkoły, w której spędzasz kilka godzin. Po powrocie szybko zjadasz obiad i przechodzisz do odrabiania zadań domowych. Z tyłu głowy kołaczą się myśli, że powinieneś już koniecznie zacząć powtórki do matury.

Okazuje się jednak, że jest już późno i jesteś zmęczony . Tymczasem czeka na ciebie rodzina i znajomi, chciałbyś też zwyczajnie odpocząć. Powtórki do matury rozpoczniesz więc jutro/pojutrze/za tydzień/w weekend już na pewno!

Scenariusz powtarza się zbyt często? Nie jesteś z tym sam. Tak wyglądają dni niemal każdego ucznia klasy maturalnej. Jak pogodzić wszystko i… nie zwariować?

Nauka do matury z fiszkami: skuteczny sposób zapamiętywania!

Jedną z metod nauki stosowaną przez wielu uczniów jest zapisywanie najważniejszych haseł na karteczkach – fiszkach i przyklejanie ich na odpowiednich stronach w podręczniku. Wystające karteczki pozwolą na szybki powrót do pożądanego tematu, bez przewracania kartek.

Fiszki można wykorzystać także w inny sposób, zapisując na nich wiedzę w pigułce (hasła, skróty, najważniejsze wzory…) i wracać do nich w razie potrzeby. Takie karteczki możesz zawsze mieć przy sobie, dzięki czemu powtarzając i utrwalając materiał w głowie, możesz błyskawicznie zweryfikować swoją wiedzę.

Fiszki to zdecydowanie jedna z najprzyjemniejszych i najskuteczniejszych metod nauki. Są małe i poręczne, możesz mieć je zawsze przy sobie, a dawkowanie wiedzy w pigułce pozwala na szybkie powtórki! Możesz je wykorzystywać do nauki nawet ze znajomymi.

Dlaczego fiszki to jedna z najskuteczniejszych metod nauki?

Systematyczne powtarzanie materiału to jedyny sposób na to, by przestać zapominać materiał, którego się uczysz. Badania potwierdzają, że już po 10 minutach zaczynasz zapominać. Po jednym dniu, zapominamy około 50% materiału, a po tygodniu nawet 75% informacji. Aby pozbyć się tego efektu, trzeba powtarzać materiał.

nauka do matury zapominanie

Wiedza zawarta w pigułce to najlepsza metoda na szybkie i skuteczne powtórki. Esencja informacji zapisana na małych fiszkach to wiedza, którą możesz zawsze mieć przy sobie w:

 • kieszeni
 • torebce
 • plecaku
 • książce
 • piórniku

Wystarczy rzut okiem i powtórka gotowa! Taka nauka to same zalety:

 • łatwe i szybkie powtórki
 • najważniejsze i rzetelne informacje
 • szybki dostęp do wiedzy
 • oszczędność czasu
 • możliwość korzystania z nich dosłownie wszędzie!

Jak uczyć się za pomocą fiszek?

Fiszki możesz stworzyć samodzielnie na specjalnych karteczkach bądź skorzystać z już gotowych! Fiszki z chemii, matematyki, geografii, fizyki czy biologii to nowy, rewolucyjny wręcz sposób na przygotowanie się do matury.

W skład każdego zestawu wchodzą fiszki z kompletną wiedzą na poziomie matury rozszerzonej . Będą więc nieocenioną pomocą dla wszystkich maturzystów.

Dzięki tak prostemu i przejrzystemu systematyzowaniu wiedzy możesz także skutecznie uczyć się ze znajomymi. Wymieniajcie się fiszkami i zadawajcie sobie wzajemnie pytania – to najlepszy sposób na kontrolę opanowania materiału .

Jak zacząć naukę? Zapoznaj się z treścią wszystkich fiszek, a następnie posegreguj je na kilka zestawów:

 • te, które zapamiętałeś
 • te, które zapamiętałeś w części
 • te, których nie zapamiętałeś.

Następnie wróć do pierwszego zestawu. Odłóż na bok te informacje, które uważasz za już utrwalone. Przejdź do zestawu drugiego, zrób tak samo. Na koniec zostaw sobie najtrudniejsze informacje do przyswojenia. Wracaj do nich systematycznie tak długo, aż poczujesz, że w końcu wszystko zapamiętałeś .

Następnie do każdej fiszki wracaj wyrywkowo, najlepiej prosząc kolegów o zadanie ci pytania. Nauka i powtórki w ten sposób to jedna z najprostszych i najprzyjemniejszych, a także najskuteczniejszych zarazem metod na usystematyzowanie wiedzy.

Zapamiętaj też najważniejsze: od twojego nastawienia zależy więcej, niż ci się wydaje. Umiesz również o wiele więcej, niż sądzisz. Pamiętaj o naszych radach, a matura na pewno pójdzie ci śpiewająco !

Sprawdź, które fiszki pomogą Ci przygotować się do matury: