Chcesz dobrze przygotować się do matury z języka polskiego? Nie ograniczaj się wyłącznie do powtórki z lektur. Zarówno na egzaminie ustnym, jak i pisemnym przyda Ci się znajomość polskiej i światowej kinematografii. Jakie filmy do matury polecamy obejrzeć i dlaczego warto to zrobić?

Filmy na maturze z polskiego – dlaczego warto

Na maturze z języka polskiego Twoim zdaniem będzie odwołanie się do tekstów kultury. Wbrew swojej nazwie nie są to wyłącznie utwory w formie pisemnej. Do dzieł kultury zaliczamy również obrazy, słuchowiska i filmy. Innymi słowy, jest to wytwór ludzkiej działalności, który może być przekazywany następnym pokoleniom. Jak widzisz, pojęcie to jest dość szerokie, co daje Ci wiele możliwości podczas egzaminu maturalnego z polskiego. Odwołanie się do tekstów kultury spoza szkolnego kanonu wzbogaci Twoją pracę i sprawi, że otrzymasz więcej punktów na maturze. Czy to oznacza, że możesz przywołać dowolny film, w którym pojawia się konkretny motyw? Unikaj filmów tzw. klasy B, popularnych, ale niestety słabych. Przykładowo, jeśli na egzaminie pojawi się motyw miłości, złym pomysłem będzie omawianie jakiejkolwiek komedii romantycznej. A to oznacza, że tytuły takie jak: “50 twarzy Greya” “Planeta singli” czy “Dziennik Bridget Jones”, odpadają. :)

Matura z polskiego, a ekranizacje lektur

Czy przed maturą warto obejrzeć ekranizację lektur? W ramach przypomnienia — oczywiście. Wcześniej poszukaj jednak informacji, na ile dzieło filmowe jest wierne pierwowzorowi. Chociaż ekranizacja lektury również jest dziełem kultury, nie odwołuj się do takiego filmu na maturze. W przypadku egzaminu ustnego może to zrodzić niepotrzebną dyskusję z egzaminatorem, który będzie chciał sprawdzić, czy przeczytałeś książkę, czy tylko obejrzałeś jej ekranizację. Co więcej — odwołując się do filmu, który powstał na podstawie książki, nie wykażesz się wiedzą spoza szkolnej ławki.

Co warto obejrzeć przed maturą — top 10 filmów

Filmy przydatne do matury to takie, w których znajdziesz wiele motywów. Dzięki temu będziesz mógł/mogła się do nich odwołać niezależnie od tego, jaki otrzymasz temat na maturze. Oto nasze propozycje.

  1. Leon Zawodowiec, reż. Luc Besson

Leon Zawodowiec to opowieść o trudnej i niezwykłej przyjaźni płatnego mordercy oraz kilkunastoletniej dziewczynki, której rodzice zostali zamordowani przez skorumpowanych policjantów. Matylda pragnie się zemścić, a tytułowy Leon przygotowuje swoją “podopieczną” do zawodu. Obraz Luc Besson to kultowe dzieło, które warto wykorzystać podczas egzaminu maturalnego. W filmie pojawia się bowiem popularny motyw zemsty, a także dziecka, które musiało zbyt szybko dorosnąć.

  1. Najlepszy, reż. Łukasz Palkowski

Najlepszy to historia polskiego triathlonisty, Jerzego Górskiego. Żeby osiągnąć mistrzostwo świata, najpierw musi stoczyć walkę z własnym demonem — uzależnieniem od narkotyków. Ten film pokazuje, iż częsty motyw przemiany bohatera występuje nie tylko w romantyzmie, ale ma charakter ponadczasowy.

  1. Ukryte działania, reż. Theodore Melfi

Bohaterkami Ukrytego wyścigu są trzy czarnoskóre kobiety, które pracują dla NASA. Opowieść o kosmicznym wyścigu między Rosją a Ameryką staje się pretekstem do rozważań na temat roli kobiety w społeczeństwie, rasizmu, dyskryminacji, wykluczeniu, ale także o ogromnej determinacji i sile charakteru.

  1. Kształt wody, reż. Guillermo del Toro

Kształt wody to historia głuchoniemej dziewczyny, która pracuje jako sprzątaczka w tajnym rządowym laboratorium. Pewnego dnia kobieta odkrywa, że w laboratorium ukrywane jest dziwne stworzenie, na którym przeprowadzane są eksperymenty. Chociaż film utrzymany jest w baśniowej konwencji, porusza ważne kwestie, takie jak odmienność, lęk czy okrucieństwo.

  1. Pasja, reż. Mel Gibson

Pasja to film, który przedstawia ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa i jego męczeńską śmierć na krzyżu. Z oczywistych względów, w filmie pojawia się motyw Stabat Mater Dolorosa (matki cierpiącej), a także kuszenia szatana, który przyjmuje kobiecą postać. Pasja może posłużyć również jako wstęp do wyjaśnienia idei mesjanistycznej.

  1. Dziewczyny do wzięcia, reż. Janusz Kondratiuka

Akcja filmu dzieje się w Polsce okresu PRL-u. Dziewczyny do wzięcia to opowieść o pannach na wydaniu z prowincji, które postanawiają pojechać do stolicy, aby poznać interesujących kawalerów. Chociaż obraz ten uważany jest powszechnie za komedię, stanowi doskonały przykład determinizmu historycznym, środowiskowego i społecznego. Film pełen jest subtelnych metafor. Przykładem jest szalenie wymowny moment, w którym przed bohaterkami zatrzaskuje się witryna sklepowa z luksusowymi towarami. Uosobieniem lepszego życia, którego dziewczęta nigdy nie zaznają.

  1. Pianista, reż. Roman Polański

Pianista to oparta na faktach, historia Władysław Szpilman, artysty żydowskiego pochodzenia, który stara się przeżyć w okupowanej Warszawie. Film stanowi doskonałą ilustrację wiersza Tadeusza Różewicza Unde malum (Skąd bierze się zło), a także całej prozy i liryki wojennej.

  1. Zimna wojna, reż. Paweł Pawlikowski

Zimna wojna to historia nieszczęśliwych kochanków — Zuli i Wiktora, którym przyszło żyć w Polsce lat pięćdziesiątych. Film stanowi intymną opowieść o miłości, bólu cierpieniu i śmierci. Są to motywy, które często pojawiają się na egzaminie maturalnym, warto zatem odwołać się wówczas do tego wielokrotnie nagradzanego obrazu cenionego, polskiego reżysera.

  1. Siódma pieczęć, reż. Ingmar Bergman

Siódma pieczęć to alegoryczny obraz szwedzkiego reżysera i jego najsłynniejsze dzieło. Bohaterem filmu jest rycerz, który wraca z wyprawy krzyżowej. Wkrótce na swojej drodze spotyka Śmierć. Sprytny rycerz wyzywa swą straszną towarzyszkę na pojedynek szachowy, w którym stawką jest jego życie. Wędrówka bohaterów, a następnie ich szachowy pojedynek to przyczynek do rozważań o ludzkiej naturze i sensie życia. Tytuł stanowi aluzję do siedmiu pieczęci z Apokalipsy Św. Jana. Obraz ten możesz porównać z obrazem śmierci w średniowieczu i baroku.

  1. Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski

Przypadek to dramat psychologiczny. Trzy alternatywne historie życia młodego chłopaka. To, jak potoczą się jego losy, warunkuje tytułowy przypadek — to, czy bohater zdąży na pociąg, czy nie. Obraz jest próbą odpowiedzi na pytanie o przeznaczenie człowieka. Film można zestawić, chociażby, z takimi utworam jakKról Edyp.

Podsumowanie

Nasz artykuł to oczywiście tylko propozycja. Zachęcamy Cię do stworzenia własnego rankingu filmów do matury z polskiego. Wybierz motywy, które często pojawiają się na egzaminie, a następnie znajdź filmy do matury na Netflixie, w których te motywy występują. Jednak dobra znajomość tekstów kultury to oczywiście nie wszystko. Jeśli zależy Ci na dobrym wyniku z matury, sprawdź również, jak powinno wyglądać zakończenie rozprawki oraz jak napisać streszczenie. Żeby utrwalić informacje, wypróbuj także nasze kursy maturalne.