Matura 2021 z języka polskiego – arkusz z podstawy i klucz odpowiedzi

Matura to ogromne wydarzenie dla każdego młodego człowieka. Po roku zdalnego nauczania, maturzyści przystąpili dziś do pierwszego egzaminu, którego wyniki zadecydują o ich przyszłości. Harmonogram matur 2021 przedstawia się następująco – uczniowie rozpoczęli dziś od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, zaś ostatnimi egzaminami w harmonogramie tegorocznych matur będą testy z fizyki, historii oraz informatyki na poziomie rozszerzonym. Przed uczniami kilka dni wypełnionych emocjami! Oczywiście, będziemy im towarzyszyć każdego dnia, publikując wyniki z poszczególnych przedmiotów, które pojawią się na tegorocznych egzaminach dojrzałości.

Z zagadnieniami jakiego przedmiotu musieli tego dnia zmierzyć się uczniowie, którzy przystąpili do egzaminu dojrzałości? Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym to pierwszy egzamin, do którego podeszli tegoroczni maturzyści. W jakiej formie odbył się egzamin i jak przebiegał? Pierwszy egzamin odbył się od razu po majówce, maturzyści mieli więc szansę odpocząć oraz zrelaksować się przed tym ważnym dniem. Arkusze zadań trafiły do rąk uczniów już o 9.00 rano! Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym składał się z dwóch części – testu sprawdzającego rozumienie tekstu czyli czytania ze zrozumieniem oraz pracy własnej. Maturzyści mieli do wyboru analizę tekstu literackiego oraz rozprawkę na konkretny temat. Dzięki temu, każdy z nich mógł wybrać tematykę, w której czuje się lepiej oraz bardziej swobodnie. Ile czasu maturzyści spędzili na egzaminacyjnej sali? Egzamin z języka polskiego trwał aż 170 minut, uczniowie przystępujący do testu mieli więc wystarczającą ilość czasu, aby skrupulatnie rozwiązać zadania oraz przemyśleć wszystkie aspekty swojej pracy własnej.

Klucz odpowiedzi język polski 2021

Matura z języka polskiego 2021 właśnie dobiegła końca! Jak poszło tegorocznym maturzystom? Z pewnością każdy z nich już nie może doczekać się podsumowania egzaminu, dlatego wyniki matury z języka polskiego na poziomie podstawowym to jeden z najbardziej oczekiwanych elementów dzisiejszego dnia. Publikujemy więc klucz odpowiedzi, za którego pomocą maturzyści już dziś dowiedzą się, jak poszło im na egzaminie! Jakie zadania pojawiły się na tegorocznym teście, ze znajomością jakich tekstów literackich musieli zmierzyć się uczniowie oraz jakie zadania sprawiły im największą trudność? Odpowiadamy!

>> Zobacz arkusz maturalny z języka polskiego (podstawa 2021r.)

>> Zobacz klucz odpowiedzi do matury podstawowej z języka polskiego 2021 r. (link wkrótce będzie aktywny)

Tematy wypracowań (rozprawki) na maturze z języka polskiego 2021

Maturzystom największą trudność sprawiły prace pisemne, których tematy w tym roku brzmiały następująco:

  • Temat 1: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  • Temat 2: Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem, uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ziemi obiecanej” W. Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.