Jak wyglądają studia na analityce medycznej?

.

O kierunku analityka medyczna

Jestem absolwentką kierunku analityka medyczna. Studiowałam na Uniwersytecie im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w trybie stacjonarnym. Jest to zdecydowanie kierunek dla osób fascynujących się wszelkiego rodzaju procesami biologiczno-chemicznymi i szeroko pojętą nauką przyrodniczą. Jest to także kierunek bardzo pokrewny do farmacji, zatem nie tylko biologia ale także chemia nie powinna sprawiać problemów potencjalnym kandydatom. Studenci tego kierunku zdobywają interdyscyplinarna wiedzę z pogranicza nauk społeczno-humanistycznych, przez nauki przyrodnicze, skończywszy na ścisłych. Bowiem w skład programu nauczania wchodzą następujące przedmioty: socjologia, psychologia, ochrona własności intelektualnej, chemia analityczna, chemia fizyczna, chemia organiczna, histologia oraz historia medycyny i diagnostyki laboratoryjnej. Dodatkowo studenci uczęszczają obowiązkowo na lektorat z języka angielskiego oraz zajęcia wychowania fizycznego. Jak każdy inny kierunek analityka medyczna ma w swoim programie studiów obowiązek zrealizowania praktyk studenckich. Są to zorganizowane zajęcia w grupach zazwyczaj od 5 do 7 osób. Jednakże wedle indywidualnych preferencji studenci mają prawo do odbycia takowych praktyk we własnym zakresie. Studenci zobowiązani są jednak zrealizować praktyki w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w określonym terminie. Po ukończeniu praktyk niezbędne jest dostarczenie wypełnionego dzienniczka praktyk w odpowiednim terminie na uczelnie.

Jak przygotować się do studiów?

Przygotowanie do studiów jest dość długotrwałe oraz czasochłonne. W liceum czy technikum najlepiej iść na profil biologiczno-chemiczny z dwóch względów. po pierwsze w toku edukacji nabędziemy wiadomość, których rozwinięciem będzie nauka na studiach, po drugie będzie to dla nas przedsmak studiów na tym kierunku. Dzięki temu będziemy mieli okazję sprawdzić się, czy nam się podoba ta dziedzina nauki, ale też czy dajemy radę z natłokiem materiału. Zalecam zatem regularną naukę, gdyż mimo że czasem może się wydawać, że zdamy sprawdzian bez wiedzy na dany temat, z czasem okaże się ze braki i zaległości z czasów szkoły średniej rzutują na nasze postępy w nauce na studiach.

Matura na analitykę medyczną

Matura jest tutaj kluczowym czynnikiem i zdanie jej na wysokim poziomie gwarantuje nam zakwalifikowanie się na ten kierunek studiów. Należy napisać dwa przedmioty maturalne na poziomie rozszerzonym, z czego jednym z nich obowiązkowo musi być biologia lub chemia. Zatem tak jak wcześniej wspominałam najłatwiej pójść do klasy biologiczno-chemicznej, gdyż regularna nauka tych przedmiotów gwarantuje lepsze sukcesy. Można także pisać maturę z fizyki, informatyki czy nawet astronomii i nie przekreśla to naszej drogi do kariery. Wyniki matur nie powinny raczej wynosić mniej niż 40 – 50%.

Praca po studiach

Wysiłek się opłaca jeśli zdamy sobie sprawę jakie perspektywy czekają na absolwentów tegoż kierunku. Po tym kierunku można zostać diagnostykiem laboratoryjnym. Studia przygotowują do pracy w prestiżowym gronie lekarzy, farmaceutów czy innych pracowników medycznych. Dają możliwość pięcia się po drabinie awansu zawodowego. Absolwenci mogą pracować w instytucjach ochrony zdrowia, ośrodkach badawczo-rozwojowych, zakładach opieki zdrowotnej czy jednostkach kontrolno-pomiarowych.

Hanna H.

Przydatne linki:
– terminy matur 2020
– przygotowanie do matury z matematyki