Matura z matematyki – jedni chcą ją po prostu zdać. Inni muszą zdać ją bardzo dobrze, aby dostać się na wymarzone studia. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, jedno jest pewne. Matematyka na maturze jest przedmiotem obowiązkowym.
Jak przygotować się do egzaminu maturalnego z matematyki. Odpowiedź w dzisiejszym artykule

Matura z matematyki 2020 — terminy

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym odbędzie się w tym roku 5 maja o godzinie 9.00 i potrwa 170 minut. Jeśli zdajesz maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym, będziesz ją pisać dwa dni później, czyli 7 maja (również o 9.00). Na rozwiązanie wszystkich zadań będziesz miał 180 minut.

Jak wygląda matura z matematyki na poziomie podstawowym

Arkusz egzaminacyjny z matematyki składa się z trzech grup zadań. Pierwsza z nich to zadania zamknięte — cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa (prawie tak, jak w Milionerach). Za prawidłową odpowiedź otrzymasz jeden punkt. Kolejny typ zadań to pytania otwarte. Takie, w których musisz wykazać się wiedzą. Pokazać, w jaki sposób rozwiązałeś zadanie. Tego typu zadania punktowane są w skali 0-2 (poziom podstawowy),  0-2, 0-3 lub 0-4 (poziom rozszerzony). Ostatnie, najtrudniejsze zadania wymagają wykazania się sporą wiedzą, logicznym myśleniem i sprytem, który pozwoli Ci wybrać najszybszy sposób obliczeń. Jak się domyślasz, te zadania są punktowane najwyżej. Możesz otrzymać maksymalnie 4,5 lub 6 punktów (matura podstawowa) lub 5, 6, a nawet 7 punktów (matura rozszerzona). Co ważne, w tym przypadku punkty otrzymujesz również za częściowe rozwiązanie, a czasem za samo podanie wzoru.

Przygotowanie do matury z matematyki

Z racji tego, że na maturze z matematyki będziesz miał do dyspozycji tablice z najważniejszymi wzorami, nie wszystko będziesz musiał “wkuwać” na pamięć. Właśnie dlatego najlepszym przygotowaniem do egzaminu będzie rozwiązywanie zadań maturalnych. Dzięki temu poznasz rodzaje zadań, które pojawiają się na maturze oraz sposoby ich rozwiązania. Taka wiedza jest szczególnie ważna, jeśli matematyka nie należy do Twoich ulubionych przedmiotów. Pamiętaj, że matura z tego przedmiotu opiera się na pewnych schematach.  Jeśli poznasz ten mechanizm, zdasz. Jednym słowem — ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Rozwiązuj setki zadań, a przekonasz się, że ich forma pozostaje taka sama, zmienia się tylko treść, czyli dane. Zwracaj jednak uwagę na źródła, z których korzystasz. Rozwiązania do arkuszy  z Internetu nie zawsze są poprawne. Niestety, zadania maturalne w wersji książkowej nie należą do najtańszych. A wypełnione i tak nie będą nadawały się do sprzedaży. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem  wybór e-book (zobacz Kurs z Matematyki).

Kurs z Matematyki to zadania maturalne wraz z obszernym wyjaśnieniem i odpowiedziami. W przeciwieństwie do klasycznego podręcznika, z e-booka możesz korzystać na dowolnym urządzeniu (laptop, telefon komórkowy), a jeśli wolisz wersję papierową, wystarczy, że wydrukujesz konkretne strony. Zestawy maturalne w formie e-booka to wiarygodne źródło wiedzy i praktyczny zbiór zadań, dzięki któremu nie musisz już obawiać się matury z matematyki.