Już niedługo rozpocznie się sezon studniówkowy. A wraz z nim odliczanie dni do matury. Kiedy zaczyna się egzamin dojrzałości? Jakie są terminy matur z poszczególnych przedmiotów. Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Matura 2020 — terminy

Uczniowie ostatnich klas liceum i technikum po raz ostatni usłyszą szkolny dzwonek 24 kwietnia. Matury rozpoczną się, jak zwykle, po majówce — w poniedziałek, 4 maja. Część pisemna potrwa do 21 maja, a ustna do 22 maja. Egzaminy z  przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym odbędą się rano, natomiast w wersji rozszerzonej — po południu.

 

Harmonogram egzaminów pisemnych

Maturzyści rozpoczynają sesję egzaminem z języka polskiego. Wszyscy uczniowie zdają maturę z tego przedmiotu 4 maja. Ci, którzy wybrali poziom podstawowy, zaczynają o godzinie 9.00. W przypadku matury rozszerzonej — egzamin rozpocznie się o 14.00. Z kolei 5 maja o 9.00 absolwenci przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Maturzyści, którzy wybrali poziom rozszerzony, będą się stresować dwa dni później, czyli w czwartek  7 maja, od godziny 9.00. Egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się natomiast 6 maja. Na poziomie podstawowym o godzinie 9.00, natomiast na poziomie rozszerzonym — o godzinie 14.00. Jeśli chodzi o inne języki nowożytne, wygląda to następująco:

 • niemiecki — 12 maja o 9.00 (poziom podstawowy), o 14.00 (poziom rozszerzony),
 • rosyjski —14 maja (analogicznie — godzina 9.00 i 14.00),
 • francuski —15 maja (odpowiednio— godzina 9.00 i 14.00),
 • hiszpański —19 maja (odpowiednio, godzina 9.00 i 14.00),
 • włoski —20 maja (odpowiednio, godzina 9.00 i 14.00).

 

Matura 2020 — terminy najpopularniejszych przedmioty do wyboru

Od roku szkolnego 2014/2015 pozostałe przedmioty traktowane są jako dodatkowe. Uczeń może je zatem zdawać wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Poziom podstawowy dotyczy wyłącznie osób, które  chcą poprawić  swój wynik i podchodzą do egzaminu po raz kolejny.

 • biologia — 8 maja, godzina 9.00 (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • chemia — 11 maja, godzina 9.00 (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • fizyka i astronomia — 18 maja, godzina 9.00 (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • geografia — 13 maja (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • historia — 18 maja (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • wiedza o społeczeństwie — 8 maja, godzina 14.00 (poziom podstawowy i rozszerzony).

Jeżeli chciałbyś sprawdzić, ile punktów z danego przedmiotu jest Twoim celem, aby dostać się na wybrany kierunek, sprawdź Raport – Progi na Studia.

Terminy egzaminów ustnych

Dokładne terminy matur ustnych są ustalane przez szkolne komisje egzaminacyjne. Obecnie wiadomo tylko, że od 7 do 22 odbędą się egzaminy z języka polskiego oraz z języków mniejszości narodowych. A od 4 do 22 maja  z języków obcych.

 

Kiedy będą wyniki

 Wyniki matur będzie można sprawdzić 3 lipca na stronie Okręgowej Komisji Edukacyjnej. Ze względu na to, że są one tajne, każdy maturzysta będzie musiał zalogować się do systemu, podając nr PESEL oraz jednorazowe hasło.