Jak wyglądają studia na dietetyce?

.

O kierunku dietetyka

Dietetyka to kierunek, na którym uczymy się jak leczyć pacjentów za pomocą odpowiednio dobranego żywienia. Dowiadujemy się, w jaki sposób powstaje żywność i jak wpływa na nią obróbka technologiczna. Nauka obejmuje 3 lata studiów licencjackich i 2 lata studiów magisterskich. Na samym początku uczymy się podstaw dietetyki – jak wyliczać zapotrzebowanie na energię i poszczególne składniki, czym są normy żywienia lub racje pokarmowe, ale też czym jest BMI, EAR, RDA, a także poznajemy zasady racjonalnego żywienia itp.

Nauka obejmuje wykłady i ćwiczenia, które zazwyczaj są obowiązkowe. Ćwiczenia odbywają się w mniejszych grupach, w laboratoriach, salach gastronomicznych lub szpitalnych oddziałach.

W laboratoriach: przeprowadzamy doświadczenia chemiczne na przedmiotach takich jak chemia ogólna i  żywności, analiza i ocena jakości żywności lub biochemia. Tutaj możemy zbadać np. obecność mucyny w ślinie lub ilość chlorków w serze ;)

W salach gastronomicznych: gotujemy i to co studenci dietetyki lubią najbardziej – konsumujemy. Tutaj mamy ćwiczenia z towaroznawstwa żywności, technologii żywności i technologii gastronomicznej. Na tych przedmiotach na przykład prażymy ziarna kawy czy też przeprowadzamy destylacje. Są to zajęcia bardzo ciekawe, na których dużo smakujemy, oceniamy i przy tym świetnie się bawimy.

W szpitalnych oddziałach: często mamy bezpośredni kontakt z pacjentem – zbieramy wywiad żywieniowy, a później zdajemy raport prowadzącemu zajęcia wraz z naszymi zaleceniami żywieniowymi. To tu możemy stawiać pierwsze kroki w dietetyce. Poza tym odbywamy wakacyjne praktyki w restauracjach, szpitalnych oddziałach, domach opieki i wielu innych – wszystko zależy od tego, na którym jest się roku.

Jakby nie patrzeć – kierunek jest bardzo ciekawy, ale trzeba nastawić się na dość sporo nauki. Najbardziej wymagającymi przedmiotami są: fizjologia, chemia ogólna i żywności, analiza i ocena jakości żywności i biochemia – na ich naukę trzeba poświęcić najwięcej czasu.

W zależności od przedmiotu i prowadzącego zajęć zaliczenia wyglądają różnie. Na niektóre wystarczy przygotować krótkie prezentacje, na innych napisać test, a na tych bardziej wymagających – trzeba pozaliczać wszystkie wejściówki i kolokwia, żeby móc podejść do końcowego zaliczenia. Na tym kierunku świetnie sprawdzi się systematyczność i regularna nauka.

Jak przygotować się do studiów

Na dietetyce przyda się znajomość podstaw z chemii, innych rzeczy można nauczyć się na bieżąco – wystarczy tylko czas i dużo chęci. Warto już wcześniej zajrzeć na stronę uczelni lub popytać starszych roczników w co należy się zaopatrzyć. Na pewno potrzebny będzie biały fartuch i buty medyczne, więc można kupić je już wcześniej, żeby później się nie martwić, że wszystko będzie wyprzedane ;)

Matura na dietetykę

W tym przypadku należy zapoznać się ze sposobem rekrutacji na uczelni, na której chce się studiować. Najczęściej trzeba mieć zdaną biologię i chemię (lub tylko jeden z tych przedmiotów) na poziomie 60+, ale są uczelnie, na które można dostać się z dobrze zdaną matematyką na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Praca po studiach

Po skończonych studiach mamy wiele możliwości pracy – możemy postarać się o zatrudnienie w szpitalach, przychodniach, poradniach chorób metabolicznych, sklepach ze zdrową żywnością, restauracjach, firmach cateringowych, sanatoriach, hospicjach, klubach fitness i w wielu innych miejscach, gdzie są potrzebne nasze kwalifikacje. Możemy też założyć własny gabinet dietetyczny lub działać przez Internet. Po skończonych studiach z dietetyki możliwości pracy jest naprawdę dużo, lecz minusem jest spora konkurencja i coraz więcej „dietetyków” po skończonych kursach…Wynagrodzenie jest zależne od miejsca pracy, a w przypadku prowadzenia własnej działalności od stopnia naszego zaangażowania i pozycji na rynku pracy.

Podsumowując – jeśli interesujesz się zdrowym odżywaniem i chcesz zdobyć na ten temat jeszcze większą wiedzę, żeby później dzielić się nią z innymi – te studia są właśnie dla Ciebie!

Andżelika O.

Przydatne linki:
– terminy matur 2020
– przygotowanie do matury z matematyki