Jak wyglądają studia na pielęgniarstwie?
.
O kierunku pielęgniarstwo
Studia na kierunku pielęgniarstwo mogą wydawać się niepozorne i łatwe, w porównaniu do kierunku lekarskiego. Jest jednak inaczej i mimo iż trwają 3 lata ( I. stopień, 2 lata – II. stopień) to w większości przedmioty się pokrywają. Oczywiście jest to nieco inny zakres materiału, gdyż są to dwa różne zawody, niemiej jednak nauki jest sporo. Znaczną część studiów zajmują zajęcia praktyczne na oddziałach, które zaczynają się pod koniec pierwszego roku.
Pierwsze dwa semestry studiów są zdecydowanie bardziej teoretyczne, realizowane na nich są takie przedmioty jak- anatomia, mikrobiologia, fizjologia, patofizjologia i patomorfologia, psychologia, socjologia czy pedagogika …, najważniejszym przedmiotem są podstawy pielęgniarstwa, które wprowadzają nas w wybraną ścieżkę zawodową – są to zajęcia zarówno teoretyczne jak i praktyczne, więc mamy okazję poćwiczyć na sobie nawzajem (oczywiście pod okiem asystenta) różne zabiegi pielęgniarskie. Pierwszy rok z pewnością jest najcięższy pod względem ilości godzin, w większości zajęcia trwają całe dnie więc trzeba wyposażyć się w pudełka na jedzenie i kawę, bo są dni które spędza się od 8 do 19/20 na uczelni. Kolejne lata wyglądają już inaczej, realizujemy na nich w większości przedmioty kliniczne, takie jak – chirurgia, interna, pediatria, anestezjologia, ginekologia czy psychiatria… – pierwsze dwa miesiące w semestrze uczęszczamy na wykłady, a kolejne dwa przychodzimy na oddziały, gdzie pracujemy pod okiem instruktorów z pacjentami, więc wszystko co zostało nam przedstawione w teorii mamy okazję zobaczyć, uczestniczyć w procesie pielęgnowania, leczenia, diagnozowania pacjentów.
Nieodzowną częścią tych studiów są praktyki wakacyjne, które niestety są darmowe, więc nie dostajemy za to żadnej wypłaty, a pochłaniają sporo czasu. Po pierwszym roku jest to tylko 10 dyżurów, po drugim jest to już 35 dyżurów (dużym plusem jest to że możemy zacząć część praktyk wakacyjnych w czasie drugiego semestru więc na wakacje zostaje nam tylko połowa). W zależności od uczelni można realizować je w swoich rodzinnych miejscowościach, szpitalach uniwersyteckich, a także za granicą. Mimo że narzekamy na nie to dają one nam możliwość uczenia się pracy pielęgniarki/pielęgniarza w praktycznym wymiarze, co jest niezwykle ważne, bo dzięki temu po studiach idąc na oddział do pracy, wiemy jak ona wygląda i w przeciwieństwie do większości zawodów, zarówno medycznych jak innych nie potrzebujemy wiele czasu na wdrożenie się w nowe realia.
Jak dużo trzeba się uczyć ? To zależne jest od uczelni i wykładowców, są przedmioty trudniejsze, na które kładzie się większy nacisk, takie jak podstawy pielęgniarstwa, badania fizykalne, anatomia, anestezjologia czy farmakologia, i żeby je zdać trzeba rzeczywiście poświęcić sporo czasu i siły na naukę. Jednak nie jest to niewykonalne, wystarczy systematycznie pracować i mieć motywację – co z pewnością jest kluczem do większości trudności, z którymi się spotykamy. Początkowo wydaje się większości studentów, że prócz nauki nie mają na nic czasu, jednak wielu z nas pracuje oraz realizuje swoje pasje, wymaga to z pewnością bardzo dobrej organizacji czasu, ale dajemy rady, więc bez obaw :)
Jak przygotować się do studiów ?
Z pewnością naukę ułatwi uporządkowana wiedza z chemii i biologii na poziomie matury rozszerzonej z tych przedmiotów, jednak nie jest to niezbędna rzecz by móc studiować pielęgniarstwo. Istotną umiejętnością są też języki obce, które realizowane są również na tym kierunku (jako język obcy zawodowy) – zazwyczaj angielski, ale na niektórych uczelniach można wybrać niemiecki, czy hiszpański. Najważniejsza jest jednak motywacja do wykonywania w przyszłości tego zawodu, trzeba się liczyć z tym że są to wymagające studia, a po nich zazwyczaj ciężka fizycznie i psychicznie praca, ale jej istota jest niezwykle ważna, a satysfakcja którą się z niej czerpie niewypłacalna.
Matura na pielęgniarstwo
Jeśli masz zamiar dostać się na pielęgniarstwo to z najlepiej zdać maturę z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym, gdyż na większości uczelni właśnie te przedmioty są wymagane, pojawiają się również w przedmiotach do wyboru: fizyka, fizyka i astronomia, geografia, język polski, matematyka czy nawet wiedza o społeczeństwie. Należy pamiętać, że każda uczelnia ma odrobinę inny system rekrutacji więc przedmioty wymagane będą się różnić.
Praca po studiach
Jak powszechnie wiadomo jest to jeden z zawodów, którym występują największe braki na rynku pracy – zarówno w Polsce jak i za granicą, więc nie ma ryzyka że nie znajdziesz miejsca pracy, co więcej możesz samemu wybrać oddział bo na prawie każdym jest deficyt pielęgniarek/pielęgniarzy. Sytuacja finansowa nie zawsze satysfakcjonuje pracowników służby zdrowia, jednak poprawia się ona, w związku z czym coraz mniej ludzi wyjeżdża do innych krajów w poszukiwaniu pracy.
Pielęgniarstwo to profesja, w której kształcimy się cały czas, realizujemy kursy, uczestniczymy w konferencjach, a także podejmujemy się specjalizacji (które są najwyższym stopniem wtajemniczenia zawodowego). Studia magisterskie to kolejny etap edukacji, jednak nie musimy ich kończyć, by pracować na oddziale (jest to z pewnością dodatkowy atut, który umożliwia edukację, wyższe wynagrodzenie). Niektórzy pozostają na uczelni dłużej, by móc wykonywać prace naukowe związane z pielęgniarstwem, służbą zdrowia… – podejmując się tym pisania pracy doktoranckiej.
Praca na oddziale, czy kariera naukowa to tylko dwie ze ścieżek, które może obrać pielęgniarka/pielęgniarz, możliwości jest bardzo dużo – praca w przychodni, na sali operacyjnej, w wojsku, w służbie więziennej, a także w ramach pracy misyjnej.
Ciągłe kształcenie, ale i wiele możliwości zarówno w kraju jak i zagranicą to z pewnością duże atuty tego zawodu.
Dominika K.
Przydatne linki:
– terminy matur 2020
– przygotowanie do matury z biologii