Jeśli po maturze planujesz studia medyczne albo wybierasz się na farmację, matura z biologii to jeden z egzaminów, które będziesz musiał zdać na maturze. I to zdać bardzo dobrze. Chcesz wiedzieć, jak przygotować się do matury z biologii? Oto praktyczne wskazówki, dzięki którym dostaniesz się na wymarzony kierunek studiów.

Matura z biologii — jak oswoić smoka

Nie ma co się oszukiwać. Matura z biologii to jeden z najtrudniejszych egzaminów.

Obecnie, jako przedmiot dodatkowy, może być zdawana wyłącznie na poziomie rozszerzonym. To oznacza, że wiedza zdobyta na lekcjach może już nie wystarczyć. Opanowanie obszernego materiału już jest sporym wyzwaniem, a to dopiero początek. Dlaczego? Celem egzaminu maturalnego z biologii jest sprawdzenie, czy potrafisz wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce: wyjaśnić zależności, które występują w organizmach oraz skutki i przyczyny konkretnych zjawisk. Jednym słowem — dobra pamięć nie wystarczy. Analiza, zrozumienie pewnych procesów oraz ich następstw, pozwoli Ci odpowiedzieć poprawnie na każde maturalne pytanie.

 

Określ swój cel

Zdajesz maturę z biologii, ponieważ chcesz dostać się na konkretny kierunek studiów. Na pewno wiesz, na ile procent musisz zdać maturę, aby spełnić swoje marzenie. Ustal więc swój plan minimalny i maksymalny. Kiedy wiesz, dokąd zmierzasz, łatwiej jest wystartować.

 

Zaplanuj wszystko dokładnie

Nie bez powodu mówi się, że brak planu to planowanie porażki. Jeśli wiesz, że matura z biologii odbywa się 8 maja, oblicz dokładnie, ile dni do egzaminu Ci zostało i zaplanuj naukę (konkretne tematy w konkretnym terminie). Oszacuj, ile czasu chcesz poświęcić na dany materiał, ale zawsze zostaw sobie jakąś “rezerwę”. Lepiej bowiem skończyć naukę szybciej niż demotywować się, że coś zajęło Ci więcej czasu, niż planowałeś. Nie ucz się wyłącznie w domu lub w szkole. Jeśli wracasz do domu autobusem, wykorzystaj ten czas na szybką powtórkę.

 

Ćwicz na arkuszach maturalnych z poprzednich lat

Dzięki temu poznasz specyfikę zadań maturalnych. Będzie Ci łatwiej odpowiadać zgodnie z “kluczem”. Dowiesz się też, które rodzaje zadań są najwyżej punktowane, co pozwoli Ci uzyskać wysoki wynik.

 

Ucz się w swoim rytmie, w dowolnym miejscu i czasie

O ile, wiedza wyniesiona ze szkoły wystarczyła, aby zdać maturę na poziomie podstawowym, o tyle w przypadku “rozszerzenia” to absolutne minimum. Co więcej — do powtórek potrzebne są najważniejsze informacje, a “przerabianie” materiału z podręcznika zajmie Ci mnóstwo czasu. Lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z materiałów przygotowanych z myślą o maturze z biologii. Wykorzystaj do tego urządzenia, z których korzystasz na co dzień, takie jak komputer, czy telefon komórkowy. Dzięki kursowi maturalnemu z biologii (w formie e-booka), będziesz mógł powtarzać materiał w dowolnym miejscu i czasie. Co więcej, e-book — Kurs maturalny z Biologii pozwoli Ci robić czytelne notatki, mapy myśli, które nie ulegną zniszczeniu. E-podręcznik zapewni Ci dostęp do praktycznej wiedzy w dowolnym momencie. Dzięki temu będziesz uczyć się systematycznie, a co najważniejsze — efektywnie i bez “zarywania” nocy.