Jak wyglądają studia na psychologii?

.

O kierunku psychologia

Psychologia jest kierunkiem, który fascynuje ludzi od pokoleń. Jakie tajemnice skrywają ludzkie umysły? Jest to nauka humanistyczna, która powstała stosunkowo niedawno i wciąż dynamicznie się rozwija. Wybór tego właśnie kierunku studiów zapewnia kilka lat nauki na bardzo ciekawe i fascynujące tematy, pozwalające odkryć prawdę o nas samych.

Nauka psychologii na uczelni standardowo trwa pięć lat, ponieważ są to studia jednolite magisterskie. Oznacza to, że niemożliwe jest uzyskanie licencjatu z psychologii. Zazwyczaj program nauczania na pierwszych dwóch – trzech latach jest bardziej angażujący. Wiąże się to z licznymi przedmiotami wprowadzającymi, opanowywaniem podstaw i szerokim spektrum omawianego materiału. Przedmioty przerabiane wtedy przez studentów to między innymi metodologia badań, statystyka, psychometria, biologiczne podstawy zachowania oraz różne podstawowe dziedziny psychologii, takie jak psychologia osobowości, pracy i stresu, emocji i motywacji, rozwojowa i wychowawcza, ogólna czy teorie inteligencji. W ostatnich latach studiów nauka skupia się już bardziej na przedmiotach zaawansowanych, często samodzielnie wybieranych przez studentów, co związane jest z wyborem specjalności, w której chcą się oni dalej kształcić. Przedmioty wtedy są mniej ogólne, bardziej skupiające się na konkretnych zjawiskach, np. neurologia, seksuologia, psychologia lotnictwa, psychologia małżeństwa i rodziny, zaburzenia osobowości oraz wiele, wiele innych do wyboru. Ich specyfika i większe dopasowanie pod Twoją przyszłą specyfikację zawodową sprawia, że są dużo przyjemniejsze do przyswajania niż przedmioty z działu psychologii ogólnej. Nauki stosunkowo z każdym rokiem jest coraz mniej.

Studiować można na uczelniach publicznych, jak i prywatnych. Ten kierunek dostępny jest w trybie zarówno stacjonarnym, jak i zaocznym. Niektóre uczelnie oferują zakończenie studiów wcześniej, co jest możliwe dzięki samodzielnej rejestracji studentów na zajęciach. Niektóre przedmioty można realizować wcześniej niż zakłada program nauczania, co pozwala ukończyć studia np. w 4 lata.

Studia te nie odstraszają również zbyt dużą ilością nauki. Oczywiście, jak na wszystkich kierunkach, materiału do przerobienia jest sporo, jednakże są to tematy bardzo interesujące, więc czytanie każdej kolejnej pozycji z tej dziedziny jest rzeczą przyjemną i przygotowuje do przyszłego zawodu. Jest lista treści obowiązkowych do przyswojenia, jak również nigdy nie kończące się propozycje pozycji dodatkowych, jeżeli więc jakiś szczególny temat zainteresuje Cię bardziej, masz dużą bazę wiedzy, żeby za nim podążyć i opanować go lepiej. Czasami przygotowanie do egzaminu zajmuje więcej czasu i trzeba się do niego bardziej przyłożyć, innym razem zaliczenie przedmiotu jest łatwe i mało angażujące. Większość studentów jest w stanie ukończyć te studia, jeżeli odrobinę się do tego przyłoży.

Podczas studiów obowiązkowe jest również odbycie praktyk. Pomaga to w późniejszej aklimatyzacji w wybranym przez siebie zawodzie. Podobnie jak wiedza teoretyczna, nabywanie wiedzy praktycznej, spotkania z realnymi przypadkami, wywiady z osobami, z którymi przyjdzie nam kiedyś pracować, jest czymś jak najbardziej godnym wszelkich starań i przygotowań. Psychologia jest zawodem dającym ludziom dużo satysfakcji z wykonywanej przez nich pracy.

Jak przygotować się do studiów

Do studiów nie trzeba się w jakimś szczególnym stopniu przygotowywać. Wszystkie potrzebne informacje, rozszerzone o listę materiałów do przerobienia, dostarczą Ci wykładowcy na poszczególnych zajęciach. Jeżeli natomiast jesteś bardzo niecierpliwy albo chciałbyś jak najszybciej zacząć zgłębiać interesującą Cię dziedzinę, zawsze możesz spróbować odnaleźć w Internecie plany zajęć z poprzednich lat z konkretnej uczelni, do których często podpięte są od razu listy lektur.

Matura na psychologię

Kwestia matury nie jest tutaj rzeczą jednoznaczną. Wszystko zależy od uczelni i trybu studiów, na które próbujesz się dostać. Każda szkoła przedstawia swoje własne wymagania. Najczęściej branymi pod uwagę przedmiotami są: język polski (poziom podstawowy lub rozszerzony), język obcy nowożytny (poziom podstawowy lub rozszerzony), jeden z przedmiotów do wyboru (na poziomie rozszerzonym): biologia/chemia/fizyka/fizyka i astronomia/historia/historia i geografia/wiedza o społeczeństwie/filozofia oraz matematyka (poziom podstawowy lub rozszerzony). Oczywiście, przeliczniki punktów z przedmiotów rozszerzonych z reguły są wyższe niż z przedmiotów podstawowych. Dlatego też dobrze jest zdobyć wysoki wynik w przedmiotach wymaganych (najlepiej na poziomie rozszerzonym) oraz wysoki wynik w którymś z dodatkowych przedmiotów do wyboru na poziomie rozszerzonym, aby zdobyć wysokie miejsce w rankingu i wyprzedzić inne osoby ubiegające o to samo miejsce na kierunku studiów – wszystkie z nich dobrze jest zdać z wynikiem minimum około 80%, ale, jak wspomniałam wcześniej wszystko zależy od konkretnej szkoły. Dokładne informacje o potrzebnych przedmiotach na maturze trzeba sprawdzać bezpośrednio w wymaganiach uczeni, na którą się aplikuje. Każda szkoła ma indywidualnie opracowane zasady rekrutacji, więc i przedmioty maturalne, których wymagają, oraz wysokość uzyskanych z nich wyników mogą się nieznacznie różnić między poszczególnymi uczelniami.

Praca po studiach

Studia magisterskie to dopiero pierwszy krok w Twojej karierze psychologa – wszystko zależy od tego, co planujesz robić po nich. Wiele późniejszych opcji pracy jako psycholog wymaga dodatkowych kwalifikacji. Aby móc pracować z dziećmi, potrzebujesz pedagogizacji – niektóre uczelnie oferują ją również w trakcie studiów, jako szereg przedmiotów dodatkowych (lecz jeżeli nie znajdziesz w sobie potrzeby wtedy, a okaże się w przyszłości, że jednak chcesz pracować z dziećmi, możesz to również zrobić później w formie płatnej). Uczelnie oferują również zrobienie doktoratu z psychologii. Liczne szkoły oferują różne kierunki podyplomowe, takie jak psychoterapia lub seksuologia. Do zawodu psychoterapeuty potrzebujesz dodatkowo ukończyć kurs kwalifikacyjny i zdać egzamin certyfikacyjny.

Istnieje wiele możliwości pracy związanej z działalnością psychologa. Są to m.in.: psychoterapeuta, psycholog szkolny pomagający dzieciom i młodzieży w codziennych problemach, psycholog kliniczny w szpitalu na oddziale psychiatrycznym, psycholog sądowy, terapeuta grupowy w grupach uzależnień, w ośrodkach interwencyjnych, domach starców, domach dziecka, ośrodkach wychowawczych, policji, więzieniu oraz wojsku. Można wziąć pod uwagę również liczne formy pracy z dziećmi z zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak np. spektrum autyzmu. Przed Tobą otworem stoją formy poszukujące osób do pracy jako specjalista do spraw HR-u lub jako rekruter, trener, doradca, jak również w marketingu w dziale reklamy, PR. Psycholog potrzebny jest ludziom w wielu aspektach ich życia. Należy tutaj wymienić również mniej oczywiste pozycje, takie jak np. doradca polityków czy praca w ośrodkach badawczych czy pracowniach testów psychologicznych. Wszystko zależy od tego, którą drogą zechcesz podążyć. Prawie każda z nich wymaga jednak dodatkowych szkół lub kursów przed podjęciem zawodu.

Agnieszka K.

Przydatne linki:
– terminy matur 2020
– przygotowanie do matury z matematyki