Jak napisać streszczenie – przydatne wskazówki
W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym bez problemu napiszesz dobre streszczenie. Bez względu na to, czy taka jest Twoje zadania, czy piszesz je na własny użytek.
Dlaczego warto stworzyć streszczenie lektury
Pamięć bywa ulotna. Nawet jeśli przeczytasz lekturę od deski do deski, z czasem możesz zapomnieć o pewnych faktach. Jeśli takie streszczenie stworzysz samodzielnie, będzie to najlepsza powtórka. Taka, dzięki której uporządkujesz wiedzę i jeszcze lepiej przygotujesz się do sprawdzianu. Co więcej, własnoręczne streszczenie będzie na wagę złota w czasie powtórek i ostatnich przygotowań do matury z języka polskiego.
Jak napisać streszczenie
1. Przeczytaj wyjściowy tekst
Może to oczywiste, ale nie bazuj na informacjach znalezionych w internecie. Często pojawiają się tam nieścisłości, a nawet błędy. Żeby ułatwić sobie pracę, notuj najważniejsze wydarzenia już podczas czytania. W przypadku krótszego tekstu, przeczytaj go kilkukrotnie.
2. Określa tematykę utworu
Zacznij od określenia tematu utworu, który streszczasz. Może to być artykuł lub książka.
3. Skup się na najważniejszych faktach
Dobre streszczenie zależy od umiejętności selekcji. informacji. Skup się na kluczowych wydarzeniach, takich które wpływają na rozwój fabuły. Stosuj krótkie, ale treściwe zdania i pamiętaj o zachowaniu chronologii.
4. Bądź obiektywny
Streszczenie to nie miejsce na analizę utworu i jego interpretację. Dlatego nie umieszczaj w nim własnych przemyśleń, spostrzeżeń, dygresji, a nawet cytatów z samego utworu. Pisz własnymi słowami. Jeśli masz do czynienia z artykułem, przedstaw punkt widzenia autora, a nie własny.
Streszczenie na maturze – cechy dobrego streszczenia
Jednym z zadań na maturze z języka polskiego może być streszczenie wybranego tekstu kultury, np. artykułu. Czemu to służy? Sprawdzeniu, czy potrafisz czytać ze zrozumieniem i selekcjonować zdobyte informacje pod kątem ich ważności. Jak napisać dobre streszczenie? Zadbaj o to, aby streszczenie było:
- krótkie – ok. 10% bazowego tekstu (od 40 do 60 słów),
- logicznie uporządkowane,
- zwięzłe,
- zgodne z tematem oryginalnego tekstu,
- poprawne językowo, ortograficznie i stylistycznie.
Ponadto:
- zwróć uwagę na polecenie i tytuł (znajdziesz w nim podpowiedź),
- określa temat utworu i jego główne tezy,
- zachowaj odpowiednią kompozycję – wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
Szukasz przykładu dobrze napisanego streszczenia maturalnego? Zajrzyj koniecznie na stronę CKE. Znajdziesz tam arkusze maturalne wraz z kluczem odpowiedzi.