Lektury z gwiazdką – sprawdź, które teksty obowiązują na maturze z polskiego.
Po tygodniach życia w niepewności, już wiemy, kiedy odbędzie się matura z języka polskiego. W związku z pandemią koronawirusa, egzaminy pisemne zostały przesunięte, natomiast z ustnych zrezygnowano. Matura z języka polskiego odbędzie się 8 czerwca. Poziom podstawowy – rano, poziom rozszerzony – po południu. A to oznacza, że zostało już niewiele czasu na powtórki. Dlatego w dzisiejszym artykule przypominamy, które lektury warto powtórzyć do matury.
Lektury z gwiazdką – co to znaczy
Lektury z gwiazdką to pozycje obowiązkowe. Takie, które nauczyciel powinien omówić w pierwszej kolejności i to w całości. Musi je znać każdy maturzysta, tak by bez problemu przywołać ich treść, a co najważniejsze – problematykę. Pamiętaj, że na maturze z języka polskiego nikt nie będzie wymagał od Ciebie streszczania całej fabuły utworu. Dużo ważniejsza jest znajomość problematyki utworów, swobodne przywoływanie motywów, które się w nich pojawiają; a także znajomość różnego rodzaju aluzji czy nawiązań.
Lektury z gwiazdką i bez
Oprócz lektur z gwiazdką, nauczyciel ma również do wyboru kilkanaście innych utworów, które może omówić we fragmentach lub w całości, jeśli czas na to pozwoli. Dotyczy to zazwyczaj wybranych wierszy konkretnego poety (m.in. Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej)lub opowiadań. Przykładowo:
Lektury z gwiazdką – te pozycje musisz znać na 100%
Lektury obowiązkowe na poziomie szkoły podstawowej
Pamiętaj o tym, że na maturze obowiązuje Cię również znajomość literatury, omawianej w ostatnich klasach szkoły podstawowej:
- Jan Kochanowski, wybrane fraszki,
- Jan Kochanowski, Treny (V, VII, VIII),
- Ignacy Krasicki, wybrane bajki,
- Aleksander Fredro, Zemsta,
- Adam Mickiewicz, Dziady cz. II,
- Henryk Sienkiewicz, wybrana powieść historyczna (Quo vadis, Krzyżacy, Potop).
Na poziomie szkoły ponadpodstawowej (liceum/technikum), lektury z gwiazdką (obowiązkowe, podstawowe) to:
- Bogurodzica,
- Jan Kochanowski, wybrane pieśni, treny (inne niż w szkole podstawowej), psalmy,
- Adam Mickiewicz, Dziady cz. III,
- Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz,
- Bolesław Prus, Lalka,
- Stanisław Wyspiański, Wesele,
- Bruno Schulz, wybrane opowiadanie,
- Witold Gombrowicz, Ferdydurke.
Lektury z gwiazdką – czy to wystarczy
Jak zauważyłeś, lektury “ogwiazdkowane” to zaledwie 13 pozycji. Nie ograniczaj się do powtórzenia wyłącznie tych utworów. Jeśli chcesz dobrze zdać maturę z języka polskiego, powtórz wszystkie omawiane dzieła. Jeśli odpowiednio rozłożysz to w czasie, wykorzystasz kreatywne metody (np. mapy myśli), na pewno dasz radę.