Trifosforany nukleozydów (ATP) i wiązania wysokoenergetyczne
Trifosforany nukleozydów ATP zbudowane są z cząsteczki pięciowęglowego cukru, np. rybozy lub deoksyrybozy i zasady azotowej, więc powstające nukleozydy to powstała cząsteczka z nukleotydu, od którego odłączyła się reszta kwasu fosforowego. Związki trifosforanów odgrywają w organizmach różne funkcje biologiczne. Są substratem w procesie powstawania kwasów nukleinowych. Biorą udział w transkrypcji i replikacji. Magazynują energię niezbędną do przebiegu procesów metabolicznych komórki.
Nukleotydy to organiczne związki chemiczne należące do grupy estrów fosforanowych. Stanowią podstawowy składnik kwasów nukleinowych – DNA i RNA. Odgrywają także znaczącą rolę w metabolizmie i pełnią rolę przekaźnika sygnałów w procesach komórkowych. Adenozynotrójfosforan (ATP) i guanozynotrójfosforan (GTP) to główne źródła energii w wielu reakcjach chemicznych, które zachodzą w komórkach, natomiast cykliczny adenozynomonofosforan (cAMP) i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP) są uczestnikiem szlaków sygnałowych i są kofaktorem dla enzymów.
Można wyróżnić kilka rodzajów nukleozydów, w zależności od rodzaju cukru i zasady azotowej:
- nukleozydy zawierające rybozę
- adenozyna posiadająca adenine
- urydyna posiadająca uracyl
- guanozyna posiadająca guaninę
- cytydyna posiadająca cytozynę
2. nukleozydy zawierające deoksyryboze
- deoksyadenozyna
- deoksycytydyna
- deoksyguanozyna
- deoksytymidyna posiadająca tyminę
Główne rodzaje trifosforanów nukleozydów to:
- trifosforan adenozyny (ATP)
- trifosforan guanozyny (GTP)
- trifosforan cytydyny (CTP)
- trifosforan urydyny (UTP)
- trifosforan deoksyadenozyny (dATP)
- trifosforan deoksyguanozyny (dGTP)
- trifosforan deoksycytydyny (dCTP)
- trifosforan deoksytymidyny (dTTP)
Synteza ATP jest enzymem zbudowanym z wielu białek i umocowany w poprzek błony. Składa się z rotora, trzonka, główki i kanału. Rotor obraca się, kiedy przez kanał transportowane są protony, a za nim także trzonek i główki, na której szczyt przyłącza Pi do ADP. W ten sposób powstaje przekształcenie energii mechanicznej w energię chemiczną (ATP). Synteza ATP katalizuje reakcje wytwarzania ATP z ADP i Pi.