Co się dzieje w interfazie? Wszystko, co musisz wiedzieć na maturę
Przychodzimy na świat jako maleńkie, urocze bobasy, a odchodzimy z niego równie pomarszczeni, choć dużo więksi. W międzyczasie nasze ciało wielokrotnie się zmienia i przybiera różne kształty. Idea cyklu życiowego zapewne nie jest ci obca. Tak samo komórki w naszym ciele przechodzą przez serię etapów rozwojowych od chwili narodzin do czasu rozmnażania.
Nowopowstała komórka jest dwa razy mniejsza niż komórka wyjściowa. Aby była zdolna do kolejnego podziału, musi zwiększyć swoje rozmiary i podwoić ilość DNA, by rozdzielić je sprawiedliwie między potomków. Tym zajmuje się w interfazie.
Interfaza – Etapy
Interfaza to okres międzypodziałowy. Przedrostek inter- oznacza pomiędzy, co doskonale odzwierciedla znaczenie tego słowa. Zajmuje niemal 90% czasu cyklu komórkowego. W tym czasie komórka jest bardzo aktywna metabolicznie. Stopniowo rośnie, produkuje białka enzymatyczne, strukturalne i kwasy nukleinowe, aby przygotować się do fazy M. Wszystkie te zadania wykonuje w przewidywalnym, zorganizowanym porządku. Przygotowania do operacji M(itoza) można podzielić na 3 etapy.
Opisany poniżej przebieg interfazy dotyczy tylko komórek eukariotycznych.
Faza G1
W fazie G1 komórka skupia się na intensywnym odżywianiu. Syntetyzowane są duże ilości białek i tłuszczów, przez co znacząco wzrastają jej rozmiary. Kopiowane są organelle i transkrybowane DNA. Wszystkie te składniki będą niezbędne w kolejnych stadiach.
Faza S
W fazie S zaczynają się dziać ciekawe rzeczy. Nadszedł czas na replikację DNA w jądrze. Komórka tworzy pełną kopię jej materiału genetycznego (wciąż jest diploidalna, 2n). Odbywa się intensywna synteza histonów, czyli białek, na które nawinięte są nici kwasu deoksyrybonukleinowego. Razem tworzą one chromatynę. Duplikowana jest też struktura organizująca mikrotubule w centrum komórki, zaś później budująca wrzeciono podziałowe – centrosom.
Faza G2
To ostatni dzwonek przed rozpoczęciem podziału na przygotowanie reszty tłuszczy i białek, aby komórka osiągnęła odpowiednią wielkość. Na tym etapie dzielą się mitochondria i plastydy, w tym chloroplasty. Rozpoczyna się intensywna synteza białka tubuliny, które buduje wrzeciono kariokinetyczne. Wnętrze komórki zostaje kompletnie przeorganizowane. Ta faza jest pomijana w przypadku mejozy; komórka z fazy S od razu przejdzie do dzielenia się.
Podsumowując, interfaza to okres pomiędzy podziałami komórki. Następuje wtedy wzrost i przygotowanie do mitozy lub mejozy, przede wszystkim replikacja DNA. Jeśli też chcesz stać się maturzystą na 100%, dołącz do nas poprzez kursy wideo/e-book, korepetycje, fiszki i wiele innych na tej stronie!
Żart dnia:
- Jesteś tak niemądry, że posmarowałeś się żelem antybakteryjnym, żeby uniknąć zakażenia HIV!
- Nauczycielka pyta: – Jak zbudowana jest komórka człowieka? Uczeń odpowiada: – Ma aparat…
– Golgiego, tak, co dalej?
– Pod nim baterię, wyświetlacz i obudowę. - Jak pije biolog? Do DNA.
- Dietetyczna woda…
- W jaką pogodę wyłażą dżdżownice? W dżdżystą.
- Kłócą się ze sobą dwie ameby. Jedna mówi do drugiej:
– Uważaj, bo zaraz cię kopnę!
– A niby czym?!
– Nibynóżką!