Jakie są właściwości pirogronianu w komórkach?

Pirogronian inaczej nazywany jest kwasem pirogronowym lub kwasem 2-oksoproponowym. To związek organiczny chemiczny z grupy α-ketokwasów. Pirogronian to produkt pośredni przemian jakie zachodzą w organizmie. Kwas pirogronowy jest produktem pośrednim procesu fermentacji alkoholowej cukrów, czyli węglowodanów. Powstaje w wyniku odworowania kwasu mlekowego i dekarboksylacji kwasu szczawiooctowego. W organizmach powstaje jako produkt glikolizy w ciągu reakcji, które zachodzą w cytozolu. W komórkach zwierzęcych kwas pirogronowy w wyniku złożonych reakcji podlega przekształceniu w acetylo – CoA.

Funkcje pirogronianu w organizmie:

  • W warunkach beztlenowych jedna cząsteczka glukozy przekształcana do 2 cząsteczek pirogronianu dostarcza 2 cząsteczki ATP i 2 cząsteczki NADH.

Przy redukcji pirogronian redukowany jest do mleczanu, dzięki enzymowi dehydrogenazie mleczanowej, co wpływa na odtworzenie NAD+

  • W warunkach tlenowych, pirogronian jest transportowany do mitochondrium poprzez białko transportowane translokazą pirogroniową, a następnie jest przekształcany do Acetylo-CoA przez kompleks dehydrogenazy pirogronianowej, i bierze udział jako uczestnik w cyklu Krebsa, czyli cyklu kwasu cytrynowego. Pirogronian jest zatem niezbędnym elementem prawidłowego przebiegu cyklu Krebsa.
  • Pirogronian występuje w biosyntezie alaniny, transaminacji i zachodzi w obie strony w tej reakcji.

Pirogronian umożliwia utrzymanie wysokiego stężenia glikogenu w mięśniach, co przyczynia się do dłuższego i intensywnego trenowania. W związku z tym, sięgają po niego sportowcy, a kobiety wybierają zawartość pirogronianu w związkach organicznych ze względu na dodatkową zaletę – szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Można wyróżnić kilka rodzajów pirogronianu:

  • pirogronian wapnia, który przyczynia się do zmniejszenia masy ciała, obniżenia cholesterolu, ciśnienia tętniczego krwi, czy prawidłową pracę układu krwionośnego, nerwowego i kostnego.
  • pirogronian kreatyny, który przyspiesza resyntezę ATP, zwiększając przy tym glikogen i odpowiednie nawodnienie komórek.
  • pirogronian sodu, który wpływa na redukcję blizn, rozstępów, eliminację cellulitu, zmarszczek czy rogowacenia naskórka.