Jak wyglądają studia na informatyce?

.

O kierunku informatyka

Studia informatyczne przygotowują do pracy w środowisku IT. Wybierając ten kierunek należy być przygotowanym na spędzanie sporej części swojego czasu sprawdzając linijki kodu na ekranie. Studia uchodzą za trudne, ale jeżeli faktycznie uczeń jest tym zainteresowany, wcale takie trudne nie są.

Studia informatyczne magisterskie na Politechnice Warszawskiej na wydziale Elektrycznym trwają łącznie 5 lat. Przedmioty, jakie będą tam występować, można podzielić na trzy rodzaje:
– programistyczne: języki i metody oprogramowania, programowanie obiektowe, podstawy sztucznej inteligencji, … – są to przedmioty, które uczą pisania programów w różnych językach programowania,   m in. C albo Java.
– „elektryczne” – nazwa nie opisuje jednoznacznie wszystkich tych przedmiotów, ale każdy z nich ma na celu przybliżenie, jak działają komputery; do tego typu przedmiotów należą: fizyka ogólna, teoria obwodów i sygnałów, analiza matematyczna, podstawy informatyki, …

– HES (humanistyczne,  ekonomiczne, społeczne): zarządzanie projektami, podstawy inżynierii oprogramowania, języki obce, … – są to przedmioty, które uczą, jak odnaleźć się w środowisku informatycznym.

Jak można zauważyć, na studiach informatycznych nie występują tylko przedmioty związane z programowaniem. Najtrudniejszymi przedmiotami do zaliczenia prawdopodobnie są wszystkie przedmioty związane z fizyką, ponieważ wymagają obszernej wiedzy na tematy, które jako informatyk ciężko przyswoić w dobrym stopniu. Są to przedmioty, które trzeba po prostu zdać, nieważne jak mało potrzebna potem ta wiedza się okaże.

Przedmioty związane z programowaniem są prawdopodobnie najprostszymi przedmiotami do zaliczenia. Poziom matematyki na studiach informatycznych jest dobry; nie za niski ani za wysoki. Wiedza zdobyta na różnych rodzajach matematyki przydaje się bardzo w pisaniu programów, które są możliwe do stworzenia dzięki tym podstawom matematycznym.

Jeśli chodzi o nakład pracy na ucznia, to prawdopodobnie zależy od uczelni. Na moim wydziale nie trzeba się dużo uczyć, żeby zdać wszystkie przedmioty. Jest sporo luzu, co daje czas na odpoczynek albo samodzielną zabawę z programowaniem. Na studiach występują zarówno przedmioty grupowe jak i samodzielne, i spora ilość przedmiotów prawdopodobnie będzie miała materiały dostępne w Internecie. Jeżeli lubisz spędzać czas przed komputerem, te studia są zdecydowanie dobrą opcją, ponieważ zapewniają Ci wykształcenie, które pozwoli ci robić to, co lubisz. Informatycy nie szukają też długo pracy, ponieważ jest na nich ciągłe zapotrzebowanie. Informatyka jest bardzo ciekawa z racji tego, że ucząc się pisać programy, nauczysz się również tworzyć programy, które rozwiążą różne problemy w dużo szybszy sposób.

Jak przygotować się do studiów

Na studia informatyczne przydaje się na pewno matematyka na poziomie rozszerzonym. Jeśli w Twojej szkole jest opcja nauki informatyki, jest to sposób sprawdzenia, czy dobrze będziesz czuć się na tych studiach. Przyda się również fizyka, głównie żeby łatwiej było uczyć się przedmiotów fizycznych na studiach. Język angielski jest koniecznością, ponieważ nikt nie tłumaczy języków programowania. Warto chociaż kilka razy zobaczyć, na czym polega programowanie przed studiami, ponieważ tempo zajęć jest dość szybkie. Reszty nauczysz się już w trakcie :)

Matura na informatykę

Żeby dostać się na studia informatyczne, na pewno będzie potrzebna matematyka rozszerzona. Ile procent na niej wystarczy nie jest takie oczywiste, ponieważ w ubiegłym roku progi na kierunki informatyczne mocno podskoczyły. W teorii wystarczy matematyka na +70%, ale żeby mieć pewność należy mieć +80%. Drugi przedmiot zależy od uczelni, ale najpewniejszym wyborem jest fizyka. Prawie każda uczelnia będzie rozpatrywała punkty z fizyki z maksymalnym współczynnikiem, czasami nawet wyższym niż matura z informatyki. Matura z fizyki również w granicy 70-80% powinna wystarczyć.
Na studiach niepublicznych ceny za tok studiów znajdują się w zasięgu 70 000 zł.

Praca po studiach

Pracę po studiach informatycznych można znaleźć we wszystkich firmach zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania, aplikacji i gier. Studia te pozwolą również w pewnym stopniu na wytwarzanie sprzętu komputerowego w różnych firmach oraz projektowanie nowych systemów. Pracę po studiach informatycznych można również znaleźć w różnych korporacjach, bankach itd.

Informatyka jest bardzo potrzebna nie bez powodu. Cały nasz świat jest zaskakująco matematyczny i nie ma takiej rzeczy, której nie można za pomocą zasad matematycznych opisać. Dowodem na to jest komputer, który jest maszyną posługującą się tylko matematyką. Dlatego umiejętność pisania programów oraz „uczenia” komputerów, co chcemy robić lepiej, jest pożądana wszędzie. Informatyk znajdzie pracę nawet w miejscach, które nie są stricte informatyczne.

Studia informatyczne zapewniają pracę wszędzie tam, gdzie trzeba coś policzyć. Z tego powodu pracy nigdy im nie zabraknie; zawsze można coś liczyć…

Dominik W.

Przydatne linki:
– terminy matur 2020
– przygotowanie do matury z matematyki