Jak wyglądają studia na prawie?

.

O kierunku prawo

Pomimo tego, że studia prawnicze są stosunkowo wymagającym kierunkiem to należy mieć na uwadze to, że mogą być też fantastyczną przygodą. Mimo wszystko w pierwszej kolejności należałoby przedstawić najistotniejsze z punktu widzenia przyszłego żaka fakty i ciekawostki.

Studiowanie prawa to dosyć długi okres ze względu na to, że są to studia jednolite – magisterskie. Oznacza to bezpośrednią naukę w okresie 5 lat, której zwieńczeniem jest udana obrona pracy magisterskiej. Po ukończeniu tegoż etapu, zostajemy absolwentami z tytułem magistra prawa. To właśnie w tym momencie osoby wiążące się z tym kierunkiem muszą podjąć ostateczną decyzję na temat rozwoju swojej dalszej drogi zawodowej. Możliwe jest naprawdę wiele opcji a najbardziej klasyczne z nich to: odbycie aplikacji (odpowiednio: adwokackiej, radcowskiej, notarialnej, komorniczej, sędziowskiej bądź prokuratorskiej), podjęcie dalszego kształcenia jako doradca podatkowy, czy rozpoczęcie pracy w administracji publicznej. Nie jest to jednak (posługując się slangiem prawniczym) katalog zamknięty, a opcji po prawie jest naprawdę znacznie więcej.

Co do samego studiowania krąży wiele legend o niesamowitych partiach materiału, które adepci sztuk prawniczych muszą wkuć na pamięć. W tym momencie chciałbym sprostować te plotki. Nie jest to do końca prawda, gdyż przypadki w których profesorowie będą kazali Ci się uczyć kodeksów na pamięć są naprawdę marginalne.  Mimo wszystko, są to jednak studia, na których spotkamy się
z niesamowitą ilością materii teoretyczno-dogmatycznej co końcowo, tak czy siak będzie znaczyć to, że coś będziemy musieli nauczyć się na pamięć. Jednakowoż nie jest tego, aż tak wiele.

Sam tok studiów nie jest zbyt wymagający, a studenci prawa nie przesiadują od rana do wieczora na uczelni. Nasza nauka skupia się bardziej na opanowywaniu materiału w zaciszu domu. Pomaga to bardzo w przypadku podjęcia dodatkowej pracy bądź praktyk w kancelarii.

Co do samych przedmiotów jakie będziemy musieli zdać w toku pięcioletniej edukacji zdania są podzielone, bo ich trudność  uzależniona jest od nastawienia uniwersytetu i tego w jakiej gałęzi prawa się specjalizuje. Dla przykładu istnieją legendy o tym, że absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego są szczególnie wyedukowani jeśli chodzi o prawo karne, żacy Uniwersytetu Warszawskiego specjalizują się w szeroko pojętym prawie Cywilnym, a ci z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w prawie międzynarodowym.  Mimo wszystko legendarne pozostają Prawo Rzymskie oraz Logika prawnicza. Są to przedmioty które potrafią spędzić sen z powiek wielu studentów, jednak po ich zdaniu, śmiało możesz stwierdzić, że na studiach już nic Cię nie zaskoczy.

Czy z tych studiów łatwo jest wylecieć? Zdecydowanie NIE. Jeżeli przejawiasz chęć kontynuowania nauki na tym kierunku i wykażesz się choć odrobiną zaangażowania to gwarantuję, że nikt nie rzuca  studentom kłód pod nogi. Jasne, czasem jest ciężko, ale nie oszukujmy się, jest tak na każdych studiach.

Jak przygotować się do studiów

W tym przypadku, przygotowanie do studiów ograniczyłbym do solidnej nauki wymaganych przy rekrutacji na wymarzony uniwersytet przedmiotów. Prawo jest dziedziną nauki, w której bardzo często dochodzi do zmiany przepisów i jej wykładni, co sprawia, że studiowanie prawa trwa tak naprawdę przez całe życie. Genialną praktyką wśród kandydatów na prawo, którzy się wahają jest podjęcie krótkich praktyk w kancelarii jeszcze przed podjęciem studiów. Pomoże to w znaczny sposób w unaocznieniu tego czym zajmuje się prawnik.

Matura na prawo

Jeśli pragniesz podjąć studia na tym kierunku musisz skupić się na czterech przedmiotach.
W rekrutacji najważniejsze są: historia, WOS, język polski (zwłaszcza na poziomie rozszerzonym) oraz język angielski (również na poziomie rozszerzonym). W ostatnich latach coraz częściej liczy się również matematyka, jednak nie jest to jeszcze reguła na wszystkich uczelniach. Jeżeli chodzi o punkty procentowe, to aby dostać się na najbardziej renomowane uczelnie w kraju powinniśmy uzyskać wynik w okolicach 80% z trzech wybranych. Na uczelniach w mniejszych miastach wystarczy nieco mniej (około 70%). W przypadku rekrutacji na studia niestacjonarne, semestr w takim trybie to koszt około 3500 złotych.

Praca po studiach

Pracy dla osób z wykształceniem prawniczym jest zawsze dużo. Kluczowy jest tutaj wybór po zakończeniu studiów. W tym przypadku mamy naprawdę wiele opcji do wyboru. Pierwszym
i najbardziej popularnym jest rozpoczęcie aplikacji, czyli okresu który przyrównać możemy do płatnych praktyk. W ich czasie będziemy uczyć się sztuki prawniczej pod okiem patrona, którego zadaniem będzie wprowadzenie nas w świat artykułów i paragrafów. Trwa ona zazwyczaj około dwóch lat. Po jej ukończeniu zależnie od tego w jakim kierunku się kształcimy, zostajemy wpisani na odpowiednią listę i od tego czasu możemy praktykować jako np.: adwokat. Zarobki uzależnione są zapotrzebowania na danych specjalistów w danym rejonie Polski. Kolejną drogą dla absolwentów prawa, może być podjęcie pracy w korporacjach, a w szczególności w ich działach prawnych. Obecnie popyt na takich specjalistów jest bardzo duży, a ich zarobki są naprawdę bardzo atrakcyjne. Wykształcenie prawnicze wpływa również pozytywnie w przypadku ubiegania się o prace w policji czy straży granicznej.

Marek K.

Przydatne linki:
– terminy matur 2020
– przygotowanie do matury z matematyki