Jak wyglądają studia na automatyce i robotyce?

.

O kierunku automatyka i robotyka

Nie określiłbym tego kierunku trudnym, lecz wymagającym. Studia można rozpocząć bez podstawowej wiedzy. Chociaż znajomość informatyki czy matematyki rozszerzonej jest przydatna, możesz ze spokojem studiować ten kierunek nawet po humanie.
Pierwszy poziom studiów trwa 3,5 roku. Zajęcia odbywające się w tym czasie możemy podzielić na trzy rodzaje:

– wykłady – spotkania z wykładowcą oraz całym rokiem studiów, najczęściej na dużej sali. Możemy je podzielić na te wymagające naszej obecności oraz na te nieobowiązkowe, jednak nadal przydające się w związku z pozostałymi zajęciami z tego przedmiotu (ćwiczeniami i laboratoriami);

– ćwiczenia – zajęcia, na których poznajemy dany przedmiot od strony praktycznej, używamy poznanych wcześniej na wykładach zagadnień teoretycznych w obliczeniach lub programach;

– laboratoria – odbywają się głównie na komputerach lub innych urządzeniach. Sprawdzają wiedzę nabytą na wykładach oraz ćwiczeniach i dodają nową  tą jeszcze bardziej związaną ze światem robotyki. Można podzielić je na te bardziej wymagające, gdzie przez cały tydzień walczy się z programem aby oddać coś na następnych zajęciach, jak i na takie na których wystarczy tylko wasza obecność i koncentracja;

Niestety muszę Was zmartwić, ponieważ pierwszego robota , którym będziemy mogli sterować, zobaczymy dopiero na 5 lub 6 semestrze studiów.

Nauki jest dosyć sporo jednak, ale bez obaw – nie musisz codziennie siedzieć nad książkami. Jest to kierunek, który ze spokojem możesz połączyć z pracą w weekendy lub nawet wieczorami. Spokojnie dasz sobie radę, jeżeli tylko jesteś dobrze zorganizowany.

Jak przygotować się do studiów

Pierwszy semestr to właściwie powtórka wiadomości z liceum oraz wprowadzenie kilku nowych informacji. Dlatego wiedza nabyta w poprzedniej szkole może mocno ułatwić sam początek. Początkowe przedmioty bazują mocno na matematyce oraz fizyce , które warto znać jak najlepiej. Ważną rolę odgrywa informatyka jednak nie jest ona na tyle kluczowa na ile by sie mogło wydawać. Myślę, że nie ważne jest o tyle przygotowanie co dobre nastawienie oraz chęć nauczenia sie czegoś nowego. Uczniowie po technikum, na niektórych przedmiotach mają lekkie ułatwienie w postaci wcześniej nabytej wiedzy jednak pozostali są w stanie ze spokojem ten brak wiedzy nadrobić.

Matura na robotykę

Kierunek bazuje głównie na matematyce oraz fizyce które należy zdać na mniej więcej +70%.Gdybyśmy jednak nie osiągnęli wystarczających wyników można pomyśleć o studiach zaocznych. Jednak studia te są płatne i wiedza jest na nich dosyć okrojona co powoduje, że są one łatwiejsze (nie zawsze – wiele zależy od prowadzącego).

Praca po studiach

Przed zakończeniem studiów tj. do końca 6 semestru studenci są zobowiązani do odbycia praktyk co bardzo pomaga w wyborze dalszej ścieżki kariery. Praktyki trwają średnio miesiąc jednak nie jest to odgórnie narzucane i mogą trwać dłużej. Mogą również być płatne, jak i bez dochodowe.

Sami prowadzący powtarzają hasła znane ludziom rozglądającym się za swoją drogą zawodową tj. że kierunek ten jest bardzo przyszłościowy, rozległy i pracę można dostać praktycznie wszędzie jednak trzeba mięć odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Zawód ten wiąże się z przeróżnymi branżami na rynku – od zwykłej pracy na maszynie w fabryce przez kontrole ruchu drogowego, aż po przemysł chemiczny oraz instytucje naukowo-badawcze.
Samo wynagrodzenie jest zależne od wyboru pracodawcy oraz naszych umiejętności . Uśredniając jest to od 4 do około 11 tysięcy złotych.

Szymon J.

Przydatne linki:
– terminy matur 2020
– przygotowanie do matury z matematyki