Jak wyglądają studia na zarządzaniu?
.
O kierunku zarządzanie
Jestem absolwentką kierunku zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Kierunek ten daje szeroki wachlarz wybory specjalizacji, przez co można spersonalizować tok nauki. Specjalizacji jest aż 15, a wśród nich są takie jak: handel i marketing, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie przedsiębiorstwami, komunikacja w biznesie, logistyka krajowa i międzynarodowa czy też inovation managment – jest to specjalizacja prowadzona tylko i wyłącznie w języku angielskim. Daje to możliwość studiowania obcokrajowcom, którzy łatwiej komunikują się w języku angielskim aniżeli polskim. Jest to także doskonała alternatywa dla Polaków, którzy chcą doskonalić swój angielski i mieć okazję, by obcować z nim na co dzień. Ja osobiści wybrałam specjalizację handel i zarządzanie, w której skład wchodzą następujące przedmioty: matematyka, statystyka, prawo, mikroekonomia, podstawy marketingu, podstawy zarządzania, informatyka w zarządzaniu, międzynarodowe stosunki gospodarcze, zarządzanie projektami, zarządzanie jakością. Oczywiście ponadto studenci zobowiązani są odbywać zajęcia wychowania fizycznego z zakresu wybranej sekcji oraz muszą uczęszczać na lektoraty z dwóch wybranych języków obcych. Pierwszy rok jest dość wymagający, więc kluczowa jest regularna nauka oraz opanowanie podstaw, których dalszy tok nauczania będzie kontynuacją. Dodatkowo studenci muszą odbyć praktyki. Jednak samo odbycie praktyk nie jest równoznaczne z ich zaliczeniem. Warunkiem koniecznym jest także uzyskanie pozytywnej opinii od osoby, która przyjmuje nas na praktyki, dostarczenie dzienniczka praktyk w terminie oraz podpisanie umowy między uczelnią a organizatorem praktyk.
Jak przygotować się do studiów
Przygotowanie do studiów także jest dość wymagające. Należy już od samego początku zdać sobie sprawę jakich przedmiotów się uczyć, gdyż są szczególnie ważne w procesie rekrutacji. Nie zalecam też tego kierunku dla osób których matematyka nie jest sprzymierzeńcem, gdyż mimo iż przedmiot matematyka sam w sobie jest obowiązkowy, to jeszcze w wielu innych przedmiotach przeplatają się schematy matematyczne i jednak trzeba wiedzę matematyczną wykorzystywać. Aby mieć szanse w konkursie świadectw należy pisać maturę z języka obcego, matematyki oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: historii, informatyki czy geografii.
Matura na zarządzanie
Maturę należy zdać raczej na lepszym poziomie. Uzyskanie z rozszerzeń mniej niż 30 punktów procentowych skutkuje otrzymaniem 0 punktów w przeliczeniu na punkty w procesie rekrutacji. Zatem 30 punktów procentowych to minimum jaki należy uzyskać, by mieć szanse się dostać na te studia. Rekrutacja odbywa się elektronicznie za pomocą formularza internetowego, na podstawie którego zostaje się zakwalifikowanym na studia tudzież nie. Następnie składanie konkretnych dokumentów przebiega już drogą tradycyjną. Zatem najważniejsze jest uświadomienie sobie odpowiednio wcześnie jakie przedmioty maturalne wymagane są na danym kierunku studiów, by móc odpowiednio wcześnie się przygotować.
Praca po studiach
Absolwenci kierunku zarządzania mają bardzo wiele możliwości podjęcia pracy. Wiąże się ona także z wybraną podczas studiowania specjalizacją, która ukierunkowuje ścieżkę zawodową. Absolwenci zarządzania zasobami ludzkimi doskonale odnajdą się w pracach związanych ze stałym kontaktem z ludźmi. Po uzyskaniu dyplomu ma się też możliwość zatrudnienia na stanowiskach analityka finansowego lub księgowego. Bardzo popularne są także zawody doradcy klienta w instytucjach finansowych lub ubezpieczeniowych. Po tym kierunku można zostać analitykiem biznesowym, specjalistą do spraw rekrutacji, czy też otworzyć własne biuro nieruchomości i zarządzać nieruchomościami. Reasumując, praca w pewnej mierze uzależniona jest od naszych preferencji, a co za tym idzie – wyborem adekwatnej specjalizacji. Jednakże nie da się ukryć iż będąc absolwentem zarządzania ma się bardzo wiele możliwości pracy a rynek pracy stoi otworem.
Lidia P.
Przydatne linki:
– terminy matur 2020
– przygotowanie do matury z matematyki