Dzień dobry, czy masz chwilę aby porozmawiać o maturze z biologii?

To dosłownie 5 minutek. Chwila, dzięki której rozjaśnisz swoje myśli, poznasz najczęstsze błędy, dowiesz się jak ich unikać i jak zdać maturę na 100%.

Jak zdać maturę z biologii?

Jeśli trafiłeś na tę stronę, oznacza to że kierujesz się zainteresowaniem biologią ? lub chęcią gruntownego przygotowania do podjęcia studiów. W obu przypadkach to co musisz robić, to się uczyć. Na pewno często znajdujesz się w sytuacji, gdy jesteś już zmęczony czytaniem i robieniem zadań ale wciąż czujesz się niepewnie ?. Następnego dnia, przed sprawdzianem okazuje się, że nie wiele informacji ? zostało w Twojej głowie.
Jestem przekonany, że zdarzyło Ci się przeczytać cały rozdział podręcznika po czym zdałeś sobie sprawę, że w ogóle się nie skupiłeś. Tyle czasu na marne… ⌛️

Każdy człowiek, czegoś się uczy i każdy napotyka te same problemy. Twoje trudności nie są wyjątkowe. Być może zastanawiałeś się dlaczego, niektórzy ludzie mimo ich napotykania uzyskują niesamowite wyniki w nauce – bardzo dobre oceny, wysokie wyniki egzaminów, znajomość wielu języków ?. Czy znają tajemniczy klucz odpowiedzi? Nie! Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Jednak nim do niej przejdziemy, wypunktujmy sobie najczęstsze problemy maturzystów:

 • zmęczenie nauką,
 • brak skupienia,
 • zapominanie materiału,
 • problem w zrozumieniu danego pojęcia,
 • problem z organizacją,
 • niewłaściwy dobór materiałów do nauki.

Oczywiście za przyczynę większości problemów można uznać nadmiar nauki. Ale uwierz mi ?, że ilość materiału w szkole średniej nie dobija do granicy ludzkich możliwości. Z odpowiednim podejściem spokojnie można sobie z nią poradzić.

Jaki jest sekret skutecznej nauki?

Na czym polega tajemnica sukcesu niektórych osób? Proste. To odpowiednie przygotowanie do nauki ?‍?. Uczenie się samo w sobie jest przygotowaniem do testu, kartkówki, matury… ale tak do nauki, jak i każdego innego zadania trzeba odpowiednio podejść. Szkoła, niestety nie nauczyła Cię tego. Dlatego, system edukacji pozwala odnieść sukces tylko nielicznym. Tym, którzy poznali ten sekret z innego źródła.

Jak przygotować się do nauki?

Przede wszystkim musisz określić swoją sytuację. I to dość szerokie pojęcie, ale wypunktowaliśmy, rzeczy do których możesz się ograniczyć:

ETAP 1.

 • określ jaki zakres materiału będziesz przerabiać (jedno zagadnienie, jeden temat, jeden rozdział, itp.), UWAGA! Sprawdź jaki zakres tego materiału jest faktycznie wymagany na maturze! Taką informację znajdziesz w Podstawie Programowej. Nie warto zapamiętywać terenów życia Homo Erectus, gdy egzaminatorzy wymagają wyłącznie wiedzy, że takowy istniał…
 • oszacuj ile czasu może Ci to zająć (godzinę, czy może pół dnia), ale zrób to z dużym wyprzedzeniem – najlepiej tego samego dni, kiedy nauczyciel zapowiedział sprawdzian lub gdy tylko dowiedziałeś się o swoim obowiązku,
 • określ ile czasu potrzebujesz na inne obowiązki,
 • rozplanuj naukę materiału tak, aby spokojne wyrobić się z nim przed sprawdzianem i mieć dość czasu na pozostałe zajęcia.

ETAP 2.

 • oczyść biurko! To naprawdę bardzo ważne – znacząco wpływa na skupienie!
 • ułóż na biurku wszystkie materiały z których możesz skorzystać w czasie nauki. Jeśli przerabiasz określone zagadnienie, np. fotosyntezę to rozłóż przed sobą wszystkie książki w których jest ona opisana (podręczniki i zbory zadań), zeszyty, artykuły w Internecie, itd.
 • przygotuj wszystkie przybory, które mogą Ci się przydać: długopisy, ołówki, linijki, a nawet herbatkę i paluszki.

ETAP 3.

 • zanim zaczniesz się uczyć odpręż się przez 15-20 minut. Usiądź wygodnie w fotelu lub połóż się, ale nie korzystaj z telefonu ani nie oglądaj telewizora. Niech to będzie chwila relaksu ta Twoich oczu i neuronów,
 • możesz przewietrzyć pokój. Łatwiej zachować nam skupienie w chłodnych pomieszczeniach niż przytulnie ciepłych,
 • stanowczo powiadom znajomych na Facebook’u, że zamierzasz się uczyć, aby nie rozpraszali Cię wiadomościami,
 • zatroszcz się o dobre oświetlenie! Twoje oczy będą lepiej skupiać się na tekście, a Twój mózg dłużej będzie wypoczęty (najlepsze jest białe światło).

Skorzystaj z tych porad, a na pewno poprawisz swoje wyniki. Nie eliminuj chwili przerwy ? przed nauką z obawy że nie zdążysz. Uwierz, że lepiej zacząć nieco później z dobrym nastawieniem, niż zmęczonym trudzić się nauką, która i tak nic nie da.

Jak zdać maturę z biologii – tajemnica klucza maturalnego

Klucz maturalny ? de facto nie określa konkretnych słów jakie trzeba użyć w odpowiedziach by była ona prawidłowa. Posiadając odpowiednio dużą wiedzę, sam doskonale rozumiesz dlaczego niektóre słowa całkowicie rujnują rozwiązanie – doświadczony egzaminator odkrywa wówczas, że maturzysta nie rozumie tematu lecz posiada wiedzę wykutą na pamięć. Przykładem może być użycie słowa rozmnażanie w przypadku wirusów ?. To prosty przykład, gdyż wystarczy wiedzieć, że rozmnażaniu mogą ulegać tylko twory komórkowe. Zatem użycie tego słowa w połączeniu z bezkomórkowymi wirusami jest niedopuszczalne. Odpowiednim zamiennikiem jest tutaj namnażanie, które sugeruje zwiększenie liczby cząstek wirusa. Mimo iż to podobne słowa, oznaczające zbliżone zjawiska to po chwili można dostrzec wyraźne różnice między nimi.
Na tym właśnie opiera się „klucz maturalny”, zatem jedyne czego wymaga to dokładność i rzetelna wiedza.

Rozwiązanie wszystkich twoich problemów

Chociaż zabrzmi to jak przechwała, musisz wiedzieć, że mamy idealne rozwiązanie dla wszystkich problemów wspomnianych wyżej. Jest to nasz Kurs z Biologii. Dlaczego warto z niego skorzystać?

 • zawiera całość materiału wymaganego przed podstawę programową, dlatego nie musisz trudzić się organizacją wielu źródeł wiedzy. Wystarczy Ci tylko on, gdyż zapewnia 100% potrzebnej wiedzy,
 • podział na części i tematy sprawia, że Kurs praktycznie za Ciebie wyznacza partie materiału do jednorazowego przerobienia,
 • zwięzła i przystępna forma sprawiają, że Kurs można w całości przerobić w dość krótkim czasie (poświęcając 1h dziennie to około 2-3 tyg.). Dzięki temu znajdziesz czas na pozostałe obowiązki, a w razie potrzeby zdążysz przerobić materiały z kursu kilkukrotnie przed maturą! Na 100% będziesz wiedział jak zdać maturę z biologii :).
 • Kurs zawiera bazę zadań pozwalającą sprawdzić postępy w nauce. Jest bogaty w tabele, schematy i kolorowe grafiki co sprawia, że tekst jest o wiele bardziej czytelny, a zawarta w nim wiedza od razu do Ciebie trafi.

Więcej informacji na temat naszego Kursu z Biologii znajdziesz w opisie na stronie księgarni (LINK). Koniecznie sprawdź komentarze klientów!