Co na pewno pojawi się na maturze z biologii 2020?
Najlepsze egzaminy to te, do których dokładnie wiesz czego musisz się nauczyć. Matura pośrednio jest właśnie takim egzaminem, ponieważ wszystko co musisz umieć jest zapisane w Podstawie Programowej. Ale komu chciałoby się to czytać… Poza tym, w tym obszernym dokumencie są zapisane tematy, których na arkuszu maturalnym nigdy nie widziano. Dlatego dokonaliśmy poważnej analizy matur z lat 2015-2019 (tzw. Nowa Formuła) i określiliśmy jakie zadania pojawiały się najczęściej. Dzięki temu, wiemy dokładnie czego warto się nauczyć, żeby uzyskać nawet +90% z biologii. Taki wynik to pewne studia lekarskie, czy lekarsko-dentystyczne na każdej uczelni w Polsce.
Jakie zadania najczęściej są na maturze
Czasu jest już naprawdę nie wiele, więc lepiej powtórz to co z największym prawdopodobieństwem pojawi się na maturze. Na arkuszu znajduje się około 30-35 pytań, a w sumie do zdobycia jest 60 punktów. Poniższy wykres pokazuje 12 dziedzin oraz średnią ilość punktów jaką było można zdobyć za ich znajomość, na egzaminie w ostatnich latach.
Jak to odczytać? Na przykład zadania związane z anatomią i fizjologią człowieka (kategoria „Człowiek”) zapisane na arkuszu były warte średnio 12 punktów (20%). Zadania, w których wymagana była wiedza związana z cytologią (budowa i funkcjonowanie komórki) dawały średnio 5,4 punktów, itd.
Na podstawie analizy wykresu łatwo stwierdzić, czego warto się uczyć.
Średnia 0,1 punktu dla kategorii „Inne” wynika z kilkukrotnej analizy arkuszy. Nasi eksperci wiele razy upewnili się czy zadania zostały przydzielone do odpowiedniej kategorii. Koniec, końców, tylko 0,1 punktu było dyskusyjne.
Za znajomość budowy ciała człowieka można dostać 12 punktów – najwięcej, ale to nie bez przyczyny, ponieważ to najobszerniejsza kategoria. Aby zdobyć 12 punktów należy opanować aż 47 pojęć – tak wynika z naszej analizy Podstawy Programowej.
Na poniższym wykresie przedstawiamy liczbę zagadnień, które liczy dana dziedzina. W sumie jest ich 158, a trzy najliczniejsze (człowiek, metabolizm i ekologia) stanowią 54% ogółu (87 pojęć)!
Ale temat tematowi nie równy. Przecież niektórych rzeczy łatwiej się nauczyć, niż innych bo zawierają mniej informacji. Dlatego na poniższym schemacie, przedstawiamy jak to wygląda procentowo.
Czego warto się uczyć?
Każdy procent jest na wagę złota. Dlatego ucz się przede wszystkim działów, które są warte najwięcej punktów. Według naszych szacunków, najłatwiej i najszybciej można opanować materiał związany z budową i funkcjonowaniem organizmu człowieka, metabolizm, biochemię, cytologię i histologię. To tematy zawierające 90 istotnych zagadnień, więc 57% całości materiału i warte średnio 51% na egzaminie. Ale co ważniejsze możesz je przerobić w formie Kursu VOD – taki jest dostępny na nowo otwartej platfrormie VOD. Serdecznie Cię na nią zapraszamy!