Technika Feynmana, czyli od wyjaśnienia do zrozumienia
Masz dosyć “wkuwania” na pamięć regułek, z których nic nie rozumiesz? Chcesz wykorzystywać w praktyce zdobytą wiedzę? Dzięki technice Feynmana, zaczniesz uczyć się szybciej i bardziej efektywnie, a co najważniejsze — bez stresu.
Wzory, definicje, reguły, czyli zakuć zdać, zapomnieć
Przypomnij sobie, ile razy uczyłeś się na pamięć jakiejś niezrozumiałej definicji. . Wystarczyło, że umknęło Ci jedno słówko i nie potrafiłeś dokończyć regułki. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Dzieje się tak zawsze, gdy czegoś nie rozumiemy. To tak, jakbyś uczył się przemówienia w języku obcym, którego nie znasz. Kiedy wypadnie Ci z głowy jakieś słowo nie będziesz w stanie zastąpić go innym. Podobnie jest w każdej innej dziedzinie. Co więcej, informacje “wykute na blachę” szybko ulatują z pamięci, o czym przekonał się każdy, kto przygotowywał się do egzaminu z nielubianego przedmiotu. W takim przypadku zawsze obowiązuje zasada ” trzech Z”: zakuć, zdać, zapomnieć. Skuteczna nauka zaczyna się natomiast od zrozumienia. Jak ten oczywisty fakt wykorzystał Richard Phillips Feynman?
Richard Phillips Feynman i jego teoria
Richard Feynman to amerykański fizyk i laureat nagrody Nobla w tej dziedzinie. Przypadek, że chodzi właśnie o fizykę? Przedmiot ten na pewno kojarzy Ci się z nudnymi i skomplikowanymi definicjami. Tymczasem, to właśnie prawa fizyki, jak żadne inne, są obecne w codziennym życiu. Niestety, siedząc w szkolnej ławce i przepisując skomplikowane wzory, trudno sobie to wyobrazić. Richard Feynman był przeciwnikiem takiego podejścia. Jego celem było wyjaśnienie nawet najbardziej skomplikowanych pojęć i zjawisk prostymi słowami. Dlaczego? Fizyk uważał, że jeśli nie potrafimy tego zrobić, to znaczy, że sami nie rozumiemy dostatecznie danej koncepcji czy pojęcia.
Technika Feynmana w praktyce
Jak wykorzystać technikę Feynmana w nauce? Na górze kartki umieść pojęcie lub nazwę teorii, którą chcesz zrozumieć. Jeśli jest ich kilka, zapisz każdą na osobnej kartce. Następnie zapisz wszystko, co wiesz na temat tego pojęcia. Oczywiście, na tym etapie możesz wykorzystać informacje z podręcznika, własnych notatek lub z internetu. Kiedy już się z nimi zapoznasz, spróbuj wyjaśnić zapisane pojęcie własnymi słowami. Postaw sobie kilka pomocniczych pytań. Dlaczego? Jakie to ma zastosowanie w codziennym życiu? Co z tego wynika? Czy istnieją wyjątki? Będzie Ci dużo łatwiej, jeśli przytoczysz przykłady z własnego życia i odwołasz się do rzeczy, które znasz. W tym miejscu na pewno przyjdą Ci do głowy kolejne pytania. Pojawią się wątpliwości i niejasności. Zapisz je w bocznej części kartki, a następnie kontynuuj tłumaczenie . Na wyjaśnienie wątpliwości przyjdzie czas w kolejnym kroku. Kiedy skończysz pierwsze “tłumaczenie”, wróć do notatek lub podręcznika, by wyjaśnić wątpliwości i uzupełnić luki w wiedzy. Na koniec zapisz ostateczne wyjaśnienie. Najważniejsze jest to, byś wyjaśnił wszystko własnymi słowami, używając jak najprostszymi słowami.
Technika Feynmana — podsumowanie
Jako dziecko na pewno bawiłeś się w szkołę. Ta niewinna zabawa udowadnia, że naprawdę rozumiesz, to o czym mówisz. Ucząc innych utrwalamy bowiem zdobytą wiedzę i po części sami się uczymy. Podobnie jest w przypadku metody Feynmana. Tutaj, stajesz się swoim nauczycielem. Odczarujesz skomplikowane definicje i przekładasz je z “polskiego na nasze”.
Dzięki metodzie Feynmana nie będziesz musiał “wkuwać” definicji na pamięć. Będziesz mógł wyjaśnić je własnymi słowami, bo nareszcie staną się dla Ciebie zrozumiałe. I o to właśnie chodzi.