Ukraina: szkoły w Kijowie zostały zamknięte. Resort zaapelował do dzieci i młodzieży z całego kraju o pozostanie w domach, a do nauczycieli o gotowość i przeprowadzenie ewakuacji w razie potrzeby.

Czy szkoły w Polsce zostaną zamknięte?

Czy Ministerstwo odwoła lekcje w związku z konfliktem Ukraińsko-Rosyjskim? Śledzimy stanowiska polskich władz, od pierwszych minut rosyjskiej agresji. Wszelkie nowe informacje na temat edukacji – zamknięcia szkół i przełożenia matury 2022 – będziemy relacjonować w tym artykule. 

Zdalne nauczanie przy granicy

28.02. Poniedziałek – zgodnie z piątkowym rozporządzeniem, w sytuacji zagrożenia uczniowie i pracownicy szkół z powiatów przy granicy z Ukrainą mogą uczestniczyć w zajęciach zdalnie. Decyzja dotyczy tylko 8 powiatów.
Rozważane jest także zakwaterowanie uchodźców w budynkach oświaty. Takie działanie, również będzie wymagało wstrzymania stacjonarnych zajęć.

Wsparcie dla młodzieży przeżywającej konflikt Ukraińsko-Rosyjski

25.02. Piątek – Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Mikołaja Pawlaka powołało telefon zaufania oraz czat on-line, dla młodzieży przeżywającej konflikt na Ukrainie. Linie będą dostępne przez 24h. To świetny pomysł, który może pomóc wielu młodym osobom poradzić sobie, z emocjami.

Numer: 800121212
Czat: https://czat.brpd.gov.pl/
Oficjalna strona: http://800121212.pl/

Czy szkoły będą otwarte?

24.02. Czwartek – Rzecznik rządu, Piotr Müller powiadomił media: „Nie ma sygnałów, by Polsce groził bezpośredni atak (…)”. Mieszkańcy Polski powinni czuć się bezpiecznie. Jednak, w obecnej chwili brak stanowiska Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie szkół. Również na stronie Centralnej Komisji Edukacji nie pojawiły się żadne aktualności związane z tematem nadchodzących egzaminów.

MEiN umieścił na swoim Twitterze wpis o toczących się obradach. Podkreślono, że omawiane tematy dotyczą Ukraińskich uczniów i studentów. W takiej sytuacji możemy wnioskować o braku zmian w dotychczasowej pracy szkół, w Polsce. Jeśli władze oficjalnie nie podejmują tego tematu, nie należy spodziewać się nagłych decyzji. Sytuacja co prawda jest dynamiczna, jednak nie dotyczy Polski bezpośrednio.

Czy matura 2022 się odbędzie?

Ciężko o wyciąganie tak daleko idących wniosków. Aktualnie nie ma żadnych przesłanek, które wskazywałyby na odwołanie lub przełożenie egzaminów. Wszelkie nowe informacje będziemy aktualizować w tym artykule.