Czy wyświetlacz psuje wzrok? – e-book vs tradycyjna książka
Nie siedź tyle przed komputerem, bo popsujesz sobie wzrok. Ile razy słyszałeś to zdanie od zatroskanych rodziców lub dziadków. Czy ich obawy były słuszne? Jak to wygląda w przypadku telefonów komórkowych, tabletów i — coraz popularniejszych dziś — e-czytników? Czy rozwój nowoczesnych technologii faktycznie szkodzi naszym oczom? Co będzie dla nich lepsze — książka w wersji papierowej czy e-book? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Co było, a nie jest — czyli komputery i telefony obecnie
Prawda jest taka, że komputery i telefony, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze 10-15 lat temu różnią się od tych, których używamy obecnie. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że na rynku pojawiły się e-czytniki, które nie męczą wzroku, a niebieskie światło emitowane z ekranu nie może pogorszyć wzroku. Większym problemem jest w tym przypadku higiena pracy przed ekranem, czy z książką. A raczej jej brak.
Złe nawyki, a nie urządzenia niszczą wzrok
Prawda jest taka, że każde urządzenie, z którego korzystasz niewłaściwie, może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Jeśli czytasz e-booka przez kilka godzin bez przerwy, nie dziw się, że Twoje oczy się buntują. Jak każdy organ, one również potrzebują odpoczynku. Dlatego tak ważne jest, aby czytając książkę w wersji elektronicznej, robić krótkie przerwy, najlepiej co 20-30 minut. W tym czasie warto rozluźnić się, popatrzeć w dal albo na coś zielonego. Największym problemem w przypadku pracy przy komputerze lub na urządzeniach mobilnych, nie jest bowiem emitowane światło, ale fakt, że wówczas nie mrugasz w sposób fizjologiczny. Nie odnawiamy powierzchniowej warstwy filtru łzowego. Z tego powodu należy pamiętać o cyklicznych przerwach i odpowiednim nawilżeniu oczu (np. dzięki specjalnym kropelkom, które możesz kupić w każdej aptece).
Klasyczna książka czy e-book – co jest lepsze dla Twoich oczu
Przypomnij sobie, czy kiedy czytałeś książkę w wersji papierowej, zawsze pamiętasz o właściwe oświetleniu? Czasem zwyczajnie nie masz takiej możliwości. W przypadku komputera, smartfona lub e-czytnika możesz natomiast ustawić odpowiednią jasność ekranu. A co w przypadku, gdy czcionka w klasycznej książce jest wyjątkowo mała? Będziesz musiał wytężyć wzrok, co po kilku stronach skończy się bólem głowy. W przypadku e-booka ten problem znika. Wystarczy bowiem powiększyć tekst lub go przybliżyć. Co więcej — układ nowoczesnych e-booków sprawia, że Twoje oczy mogą odpocząć. Jest to możliwe, dzięki przemyślanej strukturze tekstu (przerwom między akapitami, odpowiedniemu podziałowi). Jeśli zatem obawiałeś się, że korzystanie z e-booków pogorszy Twój wzrok, teraz już wiesz, że to zależy od Ciebie, a nie od urządzenia, z jakiego korzystasz. Odpowiednia higiena pracy pozwoli Ci cieszyć się sokolim wzrokiem jeszcze długie lata. Mamy nadzieję, że teraz znasz już odpowiedź na pytanie: czy wyświetlacz psuje wzrok ;).