Mapa myśli — co to jest i dlaczego warto ją stworzyć
Zdarzyło Ci się zasnąć nad podręcznikiem? Przyłapałeś się na tym, że przez dziesięć minut czytasz to samo zdanie w zeszycie? Nauka z klasycznych notatek jest dla Ciebie zbyt monotonna? Zastanawiasz się, co zrobić, aby szybciej przyswajać informacje? Sprawdź, czym są mapy myśli i dlaczego ułatwiają Ci przygotowanie do matury.
Mnemotechnika a proces zapamiętywania
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nauka z klasycznych notatek jest tak nużąca? Informacje w zeszycie lub w książce są “podane” w sposób ciągły — jedna po drugiej. Brak tu miejsca na skojarzenia, czy logiczne pogrupowanie informacji. Co więcej — tekst w podręczniku ma jednostajny charakter, a wszelkie ramki i podsumowania są rozproszone. Mnemotechnika to natomiast metoda, która opiera się na kategoryzacji wg pewnych kryteriów, np. skojarzeń, podobieństwa i dzięki temu ułatwia zapamiętywanie. Na bazie tej metody powstał tzw. Mind mapping.
Mapa myśli — dlaczego to działa
Mapy myśli to specyficzny rodzaj notowania, który wspiera proces uczenia się i zapamiętywania, dzięki aktywowaniu obu półkul mózgowych. Mind Mapping bazują na sieci powiązań, w których każda informacja, w jakiś sposób łączy się z inną. Jest to tzw. asocjacyjny model pamięci oparty na sieci powiązań — skojarzeń i podobieństw. Twórca map myśli, Tony Buzan, stwierdził nawet, że odzwierciedlają one system połączeń, które tworzą się w naszym mózgu podczas zapamiętywania. Co więcej, Mind Mapping wspiera proces zapamiętywania, dzięki podwójnemu kodowaniu — werbalnemu (słowa) i obrazowemu (kolorowa forma graficzna).
Jak stworzyć mapę myśli — praktyczne wskazówki
Przygotuj czystą kartkę A4 i ułóż ją poziomo. Taki układ, w połączeniu z brakiem linii lub kratek, zwiększy perspektywę i pozwala na swobodne projektowanie. Do stworzenia mapy myśli będziesz potrzebował kredek lub pisaków — im więcej kolorów, tym lepiej. Na środku kartki napisz, co jest tematem Twojej mapy myśli, a następnie stwórz niewielki rysunek, który przedstawi temat w formie graficznej (np. obok lub w środku napisu). Następnie, narysuj strzałki i napisz na każdej z nich nazwę konkretnej kategorii. Każda linia powinna być oznaczona innym kolorem. Dzięki temu błyskawicznie odnajdziesz informacje, które odnoszą się do danej kategorii. Jeśli konkretne informacje wiążą się ze sobą w jakiś sposób, możesz zaznaczyć to, np. strzałkami. Elementy graficzne i kolory pobudzają i wzmacniają kodowanie informacji. Spokojnie, nie musisz być Picassem, wystarczy, że symbol lub obrazek będzie dla Ciebie rozpoznawalny. A co z tekstem? Na gałęziach umieszczaj wyłącznie słowa-klucze i ewentualnie przykłady. Jeśli jakieś frazy są ważniejsze niż inne, możesz to zaznaczyć, np. pogrubieniem lub napisać ją większymi literami. To samo dotyczy grubości linii, które odzwierciedlają strukturę i hierarchię zagadnień. Mapy myśli nie musisz tworzyć ręcznie. W internecie znajdziesz wiele darmowych generatorów, np. xMind. Warto jednak robić je odręcznie, ponieważ dzięki temu nadasz takiej mapie indywidualny charakter.
Tworzenie mapy myśli — dlaczego warto
Mapy myśli wspierają naukę, proces zapamiętywania, gromadzenie informacji oraz ich systematyczne i łatwe powtarzanie. Mind Mapping możesz wykorzystać podczas nauki do matury. Doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku matury z języków obcych, jak również przedmiotów humanistycznych i ścisłych. Co więcej, mapa myśli to najlepsza “notatka” z maturalnych kursów wideo. Forma audiowizualna takiego kursu ułatwia bowiem wychwycenia najistotniejszych informacji i stworzenie na ich podstawie Mind map.