Poznaj 5 zalet monotaskingu, a na wszystko znajdziesz czas!

Są chwile, gdy natłok obowiązków Cię przytłacza? Nie wiesz za co się zabrać i w konsekwencji robisz tysiąc rzeczy jednocześnie? Masz wrażenie, że doba jest za krótka?
Zacznij kontrolować swój czas, dzięki monotaskingowi.

Efektywność a wielozadaniowość — czy to się opłaca

Już nasze babcie mówiły, że nie ma co łapać kilku srok za ogon. I faktycznie coś w tym jest.
Wielozadaniowość to tylko pozorna oszczędność czasu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nasz mózg nie jest wielozadaniowym. A to oznacza, że robienie kilku rzeczy na raz nigdy nie będzie dla nas czymś naturalnym. W praktyce coś takiego jak wielozadaniowość nie istnieje. Zawsze przełączamy się między zadaniami i sporo na tym tracimy. Takie zjawisko ma nawet swoją nazwę i jest określane jako “koszty mieszania”. To stopień, w jakim jedno zadania wkracza w inne. Jak udowodnił eksperyment przeprowadzony na grupie ochotników:

  • im bardziej zadania są do siebie podobne, tym bardziej wzajemnie się zakłócają,
  • jeśli oba zadania są trudne, proces “przełączania się” z jednego na drugie jest trudniejszy,
  • jeśli oba zadania wymagają maksymalnej koncentracji, nie ma mowy by wykonać je w tym samym czasie, równie dobrze.

Jak widzisz multitasking, czyli wielozadaniowość zwyczajnie się nie opłaca. Jak w takim razie praktykować monotasking, aby maksymalnie wykorzystać czas na naukę?

Monotasking — na czym polega

Monotasking jest przeciwieństwem wielozadaniowości. To metoda pracy, która polega na wykonywaniu tylko jednego zadania w określonym czasie Nie chodzi tutaj wyłącznie o rzeczy, które masz do zrobienia, ale także o inne “pożeracze” czasu, takie np. przeglądanie Facebooka czy innych portali społecznościowych w czasie nauki. Jak skutecznie wcielić tę metodę w życie? Jak skupić się tylko na jednej rzeczy? Zacznij od planowania. Ustal zadania, które masz do wykonania w danym dniu. Podziel je na: ważne i pilne, ważne i mniej pilne, mniej ważne i mniej pilne (takie też się pojawią). Możesz również wybrać tylko jedno zadanie, ale takie, że kiedy je skończysz, wszystkie inne staną się łatwiejsze lub nieistotne. Dzięki temu wyznaczysz sobie konkretne cele i będziesz wiedział, za co zabrać się na samym początku. To oczywiście nie koniec korzyści, jakie przyniesie Ci monotaskingowy model pracy.

Monotasking — zalety

1. Pracujesz efektywnie

Jeśli skupiasz całą uwagę na jednym zadaniu, siłą rzeczy wykonasz je szybciej, ponieważ jesteś skupiony wyłącznie na nim. Dzięki temu nic Cię nie rozprasza i masz szansę, by wykonać zadanie na 100%.

2. Nie marnujesz czasu

Jeśli robisz kilka rzeczy jednocześnie marnujesz czas i energię. Tak jak już wspominaliśmy, Twój mózg ponosi “koszty mieszania”. Masz problemy z koncentracją i siłą rzeczy, pracujesz wolniej i ciężej.

3. Jesteś bardziej zmotywowany

Kończąc poszczególne zadania, widzisz efekty swojej pracy. Odhaczania kolejnych rzeczy z listy działa motywująco. Zupełnie inaczej jest, gdy robisz kilka rzeczy jednocześnie. W takiej sytuacji masz wiele rozpoczętych zdań, ale w praktyce, nie widzisz końca, bo wszystkie są w toku. To może Cię skutecznie zdemotywować.

4. Możesz zrobić więcej

Dzięki temu, że podzielisz pracę na konkretne zadania, będziesz miał jasny obraz tego, co masz do zrobienia. Z kolei to pozwoli Ci stwierdzić, czy możesz zrobić coś jeszcze oraz ile czasu zostanie Ci na przyjemniejsze rzeczy.

5. Nie stresujesz się

Z racji tego, że skupiasz się na konkretnym zadaniu, masz jasno określony cel, tzn. działasz tu i teraz. Wielozadaniowość zawsze wiąże się z chaosem, a co za tym idzie — ze stresem. Dzięki monotaskingowi ten problem zniknie, a Ty będziesz mógł skupić się na tym, co w danej chwili jest najważniejsze.