Jak szybko zrobić notatki do matury?
Robienie notatek to najskuteczniejsza forma zapamiętywania. Niestety, wiele osób uważa je za czasochłonne i męczące. I faktycznie coś w tym jest. Na dodatek, korzystanie z papierowego podręcznika nie ułatwia sprawy. W większości przypadków nie możesz po nim pisać i zaznaczać najważniejszych fragmentów. Tym samym jesteś skazany na robienie notatek na osobnych kartkach, przepisując kluczowe fragmenty ręcznie, co zajmuje bardzo dużo czasu. Dziś pokażemy Ci, jak szybko tworzyć przydatne notatki z wykorzystaniem elektronicznych podręczników (e-booków).
Wykorzystaj możliwości programu Adobe Reader
Jeśli chcesz robić notatki, które ułatwią Ci naukę, koniecznie zaprzyjaźnij się z programem Adobe Reader – jeśli od nowości nie posiadasz go na swoim komputerze, to możesz go bezpłatnie pobrać z Internetu.
Oto kilka przydatnych funkcji, które ułatwią Ci pracę z e-bookiem.
1. Wyszukiwanie
Pamiętasz sytuację, w której, aby znaleźć jedną, kluczową informację (nazwę zjawiska, nazwisko wynalazcy albo datę bitwy) wertowałeś gruby podręcznik? I zajęło Ci to tak dużo czasu, że zrezygnowałeś zupełnie z robienia notatek? W przypadku e-booka odnalezienie wybranego fragmentu zajmie Ci kilka sekund. Wystarczy, że skorzystasz z opcji wyszukiwania (edycja -> znajdź lub ctrl+f). Kiedy wpiszesz słowo lub frazę, która występuje w poszukiwanym fragmencie, program sam go odnajdzie.
2. Notatki do matury – zaznaczanie ważnych informacji
Jeśli chcesz natomiast zaznaczyć jakiś kluczowy fragment tekstu, wystarczy, że najedziesz kursorem na niego prawym przyciskiem, klikniesz “podświetl tekst”, a następnie — “włącz zaznaczanie tekstu”. Dzięki temu, scrollując tekst w czasie powtórki, łatwo wychwycisz ważne informacje.
3. Dodawanie notatek
Własne uwagi, czasem zrozumiałe tylko dla Ciebie skojarzenia czy rymowanki, to najistotniejszy element notatek z podręcznika, ponieważ ułatwiają zapamiętywanie. Żeby je dodać, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na “dodaj notatkę”. Dzięki tej funkcji możesz dodać własne spostrzeżenia do dowolnego fragmentu tekstu — akapitu, zdania, czy nawet jednego wyrazu. Z racji tego, że pracujesz na e-booku, unikasz skreśleń. A co za tym idzie, stworzysz czytelnych i przejrzyste notatki.
4. Coś dla tradycjonalistów – drukowanie
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że niektórzy uczniowie nie wyobrażają sobie nauki, bez klasycznych, papierowych notatek. Żaden problem! Program Adobe Reader pozwala bowiem na wydrukowanie e-booka wraz z notatkami. Dzięki temu masz dwa egzemplarze podręcznika (elektroniczną i papierową). Co więcej, wydrukowanie e-booka to minimalny koszt w porównaniu z zakupem tradycyjnego podręcznika, który na dodatek jest dużo cięższy i zajmuje więcej miejsca niż wydrukowanie całego e-booka albo tylko wybranych stron.