Jak przygotować się do matury z chemii? Poznaj najlepszy sposób

Jeśli zdajesz maturę z chemii to albo jesteś pasjonatem tej dziedziny, albo chcesz dostać się na najbardziej oblegane kierunki w Polsce — na medycynę lub na farmację. Bez względu na motywację, Twoim celem jest jak najlepszy wynik na egzaminie dojrzałości. Jak przygotować się do matury z chemii? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Matura z chemii 2020 – termin

W tym roku egzamin maturalny z chemii odbędzie się 11 maja, tj. w poniedziałek o godzinie 9.00. Jak pewnie wiesz, chemia jest jednym z przedmiotów do wyboru. Oznacza to, że będziesz go zdawać na poziomie rozszerzonym. Egzamin trwa 180 minut (więcej czasu mają osoby m.in. z orzeczoną dysleksją). Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań otrzymasz 60 punktów. Pamiętaj jednak, że nie każde z nich punktowane jest tak samo.

Czy matura z chemii jest trudna

Matura z chemii, obok tej z biologii i fizyki, należy do najtrudniejszych egzaminów. Potwierdzają to zresztą sami uczniowie. Dobra wiadomość jest taka, że są osoby, które ją zdały i to bardzo dobrze. A to oznacza, że i Ty możesz dołączyć do tego grona. W jaki sposób?

Co trzeba umieć na maturę z chemii

Nauczyciel odpowie Ci, że wystarczy opanować materiał z wszystkich lat. Choć wiedza jest ważna, dużo istotniejsza jest umiejętność wykorzystania jej w praktyce. Na egzaminie nie będzie się liczyło, to ile pamiętasz. Najważniejsze będzie to, czy potrafisz poprawnie rozwiązać zadanie i odpowiedzieć na pytanie. Właśnie dlatego samo “wkuwanie” w przypadku matury z chemii się nie sprawdzi.

Chemia od podstaw do rozszerzenia — najważniejsza rada

Nie bez powodu mówi się, że ćwiczenie czyni mistrza. Już od pierwszego dnia przygotowań do matury, rozwiązuj zadania maturalne z chemii. Dzięki temu dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę przy nauce. Poznasz rodzaje zadań oraz sposób, w jaki przyznawane są punkty. Wiele osób rezygnuje całkowicie z rozwiązywania zadania, a czasem nawet za podanie wzoru, można zyskać punkt. W tym przypadku każdy punkt jest przecież na wagę złota.

Zadania maturalne — chemia krok po kroku

Kiedy wpiszesz w wyszukiwarkę takie hasła: jak np. “chemia rozszerzona zadania”, “matura chemia 2019 arkusze”,”matura chemia 2019 odpowiedzi”, “zadania maturalne chemia pdf”, otrzymasz arkusze maturalne z chemii, z poprzednich lat. Czy to wystarczy? Najważniejsze są przecież poprawne, sprawdzone odpowiedzi. Niestety, rozwiązania zadań z niepewnych źródeł nie zawsze są poprawne. A co jeśli nie rozumiesz danego zadania? Samo rozwiązanie na nic się zda. Kluczowy wówczas będzie sam mechanizm, sposób rozwiązania krok po kroku. Jeśli zatem szukasz wiarygodnego źródła wiedzy, sięgnij po Kurs z Chemii od Matura100procent. To materiały do matury z chemii rozszerzonej w formie PDF, tysiące zadań z wyjaśnieniami i odpowiedziami. Z e-booka możesz korzystać zarówno na komputerze, jak i telefonie. A jeśli wolisz, tradycyjną, papierową formę, wystarczy, że wydrukujesz potrzebne strony. Taki wariant jest dużo bardziej opłacalny i praktyczny niż zakup zbioru zadań w formie książkowej.